"Kesif toprakta bir derece saklayabilirken şeffaf havada, Hüve Nüktesinden sonra hiçbir cihetle o tâğûtu saklamak imkânı kalmamış ki, küfr-ü inadî ve temerrüd-ü irtidadî sebebiyle adliyeyi aldatıp aleyhimize sevk ediyorlar." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Toprak kesif olduğu için, İlahi kudretin toprak arkasında insan aklı tarafından görülmesi ve algılanması biraz daha zordur. Malum, kesif şeyler mat oldukları için arkasını göstermezler, görebilmek için dikkat ve tefekkür gerekli.

Mesela, toprağın altında bulunan tohumun hangi süreçlerden hangi aşamalardan geçtiğini görmüyoruz, gafletin de yardımı ile zamanla "Toprak ana bu işi yaptı." diyebiliyor, tabiat bataklığına düşebiliyoruz.

Ama hava ve su gibi şeyler şeffaf oldukları için, arkasında İlahi sıfatları görmek daha kolay daha basit oluyor. Bu şeffaf şeyler toprak gibi arkasını gizleyemiyorlar. Bir şey ne kadar latif ve şeffaf ise tevhidi onun üstünde okumak o kadar kolay ve rahat olur.

Hüve Nüktesi hava üzerindeki mucizeleri konu edindiği için, daha bir tesirli olmuştur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin
bir da mesela havadaki mucizei kudret hemen zuhur ediyor sesleri hemen duyuyoruz ama bitkinin büyümesi için 3-4 ay geçiyor birisi hemen birisi biraz daha geç tahakkuk ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...