"Kur’ân kendi kendini müdafaa edecek." cümlesi ne demektir, nasıl olacak, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an’ın kendi kendini müdafaa etmesi, Kur’an’ı savunacak merci ve kurumların kapatılması ya da zayıflatılması anlamına geliyor.

Tekke ve zaviyelerin kapatılması, medreselerin ilga edilmesi, alimlerin idam, sürgün, hapis vesaire gibi baskı ve zulümlerle susturulması, dinsizlik fikrinin devlet eli ile yayılmak istenilmesi gibi faktörler, Kur’an’ı müdafaa eden sebeplerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor.

Eski dönemde Kur’an hem devlet hem medrese hem tekke hem de alim ve arifler tarafından müdafaa edilip etrafında çelikten bir zırh gibi dururlardı. Bu sebepler ortadan kaldırılınca Kur’an tek başına kalıp kendi kendini müdafaa edecek bir vaziyete gelmiştir.

Kur’an’ın üstün özellikleri ve mucizevi vasıfları kendi kendini korumaya almıştır. Özellikle Risale-i Nur Kur’an’ın i’cazi yönlerini beyan ederek, dinsizliğe karşı önemli bir sed ve bariyer olmuştur.

Kur’an, kendini müdafaa edecek bütün sebeplerden yalıtılmış olsa bile, üstün ve mucizevi özellikleri onu müdafaa etmede yeterli ve etkili olacaktır. Kur’an’ın en büyük zırhı kendi icaz ve i’cazıdır. Hiçbir kuvvet bu mucizevi zırhları delip Kur’an’a zarar veremez.

“Kesin olarak bilesiniz ki bu kitabı kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz.” (Hicr, 15/9)

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Doğrudan doğruya Kur’ân kendi kendini müdafaa edecek." cümlesi "Kur'an'ı biz koruyacağız." mealindeki ayet ile çelişmiyor mu?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...