"Kur'an tesettürü emrediyor, medeniyet-i sefihe ise, Kur'an'ın bu hükmüne karşı muhalif gidiyor, tesettürü fıtri görmüyor, bir esarettir diyor." Nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

" يَآ اَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ ِلاَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاۤءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنيِنَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ (ilâ âhir) âyeti, tesettürü emrediyor. Medeniyet-i sefihe ise, Kur’ân’ın bu hükmüne karşı muhalif gidiyor. Tesettürü fıtrî görmüyor, bir esarettir diyor..."(1)

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar."(Ahzâb, 33/59)

İslam, kadına örtünmeyi yukarıdaki ayet ile emrediyor; bugünkü Batı medeniyeti ise, Kur’an’ın bu emrine muhalefet edip, kadınlara açılmayı tavsiye ediyor. Örtünmeyi kadınlar için bir esaret, bir kölelik olarak görüyor, fıtrat bakımından da örtünmeye uygun değil diye, Kur’an’ın örtünme emrine karşı çıkıyor.

Yani, Batı medeniyetine göre kadının açılıp saçılması, özgürlük ve fıtrata da daha uygun olan bir halmiş, böyle iddia ediyor. Üstad da bu itiraza ve kabule cevap veriyor. Batı medeniyetinin fikirlerinin yanlış ve esassız olduğunu, kati bir surette ispat ediyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ufukalem
DİİKATİMİ BİR ŞEY ÇEKTİ: Hz. Üstad tesettür risalesine başlarken başörtüsünden bahseden Nur suresi 31. ayete hiç değinmiyor, Cilbab ile ilgili ayeti alıyor. Bunun hikmeti ne olabilir? Acaba tesettürü başörtüsünden ibaret gören kadınlar olacağını (dönemde de belki vardı bu tip kadınlar) ve siyasi malzeme yapılacağını ve bir de pek çok kadının başörtülü ama dar kıyafetlerle ÇIPLAK KAPALI görüntüsü çizeceğini bildiğinden mi NUR SURESİ 31. ayete hiç değinmedi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Buda bir bakış açısı olabilir. Ama tesettür zaten bir bütündür sadece saçı kapamak anlamına gelmiyor. Vücut hatları belli olanlar tesettüre girmiş olmuyorlar zaten.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...