"Eskişehir mahkemesinde, sadece bir âyet-i kerimeyi tefsir eden bir risalesinden dolayı ceza verilmiştir." Bu ayet ve tefsir nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad'ın muhkumiyet aldığı risale Tesettür Risalesi'dir.

Mahkumiyete sebebiyet veren ayet ise tesettürü emreden ayettir:

"Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar." (Ahzâb, 33/59)

Bu ayetin tefsiri sadedinde ise şu ibareler kullanılmıştır;

" يَآ اَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ ِلاَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاۤءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنيِنَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ (ilâ âhir) âyeti, tesettürü emrediyor. Medeniyet-i sefihe ise, Kur'ân'ın bu hükmüne karşı muhalif gidiyor. Tesettürü fıtrî görmüyor, bir esarettir diyor..."(1)

Ayrıca tesettür risalesi umumu itibariyla bu ayetin tefsiri hükmündedir. Üstad'ın aşağıdaki dipnotu da bu noktada bir bakış açısı kazandırabilir.

"HAŞİYE: Mahkemeye karşı ve mahkemeyi susturan Lâyiha-i Temyizin müdafaatından bir parça: "Ben de Adliyenin mahkemesine derim ki: Bin üçyüz elli senede ve her asırda üç yüz elli milyon insanların hayat-ı içtimaiyesinde en kudsî ve hakikatlı bir düstûr-u İlâhîyi, üç yüz elli bin tefsirin tasdiklerine ve ittifaklarına istinaden ve bin üçyüz elli sene zarfından geçmiş ecdadımızın itikadlarına iktidâen tefsir eden bir adamı mahkûm eden haksız bir kararı, elbette rûy-i zeminde adalet varsa, o kararı red ve bu hükmü nakzedecektir."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Lem'alar, Dördüncü Lem'a.
(2) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...