Kurtların, kalben zikre zorluk çıkarması ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kurtların, Hz. Eyyûb (as)’ın kalbine ilişmesi, mecazi bir ifadedir. Zira burada bahsedilen kalp, bir et parçasından ibaret değildir. Asıl kalp, iman ve zikrin bulunduğu bir latifedir. Maddi kurtların bu manevi kalbe, maddi bir suretle ilişmesi mümkün olmayacağına göre, burada mana başkadır, demektir.

İnsan ne kadar metanet sahibi de olsa, aciz ve fakirdir. Musibet karşısında tahammülü azdır. Şiddetli musibet bir zaman sonra kalbi kendi ile meşgul etmeye başlar. Bu da huzura ve zikre bir engel teşkil ettiği için, Hz. Eyyûb (as) Allah’tan bu hâlin kalkmasını niyaz etmiş.

Burada, beden ile kalp arasındaki şiddetli münasebeti temsilen kalp denilmiştir. Özet olarak Hz. Eyyûb (as), bedeninin kalbini meşgul etmesinden endişelendiği için duaya mecbur olmuş. Bu hâlini de "kalbime ilişti" ifadesi ile beliğane ifade etmiş.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

k.toprak
Ağabey çok teşekkür ederim bu cevabı bazı dost sitelerdede paylaştım sizlere Allah razı oslun dediler bende Allah razı olsun diyorum .bu sitenin ve sizlerin varlığından öyle mutluyumki tarfe sığmaz
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
snorkinow
Pek çok yara, bere içinde """epey müddet kaldığı halde""" (burada zaten uzun bir zaman boyunca o durumda kalmış ve problem olmamış olduğuna işaret edilmiyor mu?), o hastalığın azîm mükâfâtını düşünerek, kemâl-i sabırla tahammül edip kalmış (yani hastlığa karşı sabır konusunda problem olmamış) . "Sonra, yaralarından tevellüt eden kurtlar kalbine ve diline iliştiği zaman" denilmesi Hz. Eyüp (as)'ın daha önce çektiği sıkıntıya karşı mükemmel sabır göstermesini değiştiren ne? Zaten sabır konusunda bir problemi yokmuş ki sabrından dolayı değil kalp ve dil ile ibadetine zarar geleceği endişesinden Allah için sağlığını istemiş. Hz. Eyüp (as) epey müddet hasta kaldığı halde kalbine birşey olmamışken neden uzun bir zaman sonra azim mükafatı kalbi düşünmeyi bırakabiliyor? Acaba akıl beyinde bulunduğu gibi manevi kalpte maddi kalp içinde bulunupta kurtlar hakiki kalbe ve dile iliştiklerinde durumu kavramış olduğu için olabilir mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Görme göz ile, işitme kulak ile, akıl beyin ile tezahür ettiği gibi, zikir ve marifetullah da kalp ile tezahür eder. Bunların maddi boyutlarına gelen zarar manevi boyutu da etkileyeceği muhakkaktır. Tespitinize katılıyoruz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...