"Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmın münacâtı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat, âyetten iktibas suretinde,.." Neden "âyetten iktibas" deniliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"SABIR KAHRAMANI Hazret-i Eyyub Aleyhisselâmın şu münâcâtı, hem mücerreb, hem tesirlidir. Fakat, âyetten iktibas suretinde, bizler münâcâtımızda رَبِّى اَنِّى مَسَّنِىَ الضُّرُّ وَاَنْتَ اَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ demeliyiz."(1)

"Ey Rabbim! Bana gerçekten zarar dokundu. Sen ise merhametlilerin en merhametlisisin..."(Enbiyâ Suresi, 21/83)

Enbiya suresinin 83 ve 84 âyetleri âyetin tamamı iken, Hz. Eyyub (as)’ın duasını ifade eden seksen üçüncü âyet bu âyetten bir iktibastır. Bu duanın zikir ve vird edinilmesi tavsiye edilmiştir.

İktibas, konu ile ilgili bütünden alınan parça manasına geliyor.

(1) bk. Lem'alar, İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birfakiradam
Yukarıda ayetteki "rabbehu" kelimesi Ey Rabbim! olarak tercüme edilmiş. Ayet-i kerimenin başındaki "ve eyyube iz nâdâ rabbehu" ifadesinin meâli: "Eyyub da Rabbine nida etti." olacak. "İNNİ" kelimesinden itibaren Eyyub as'ın münacatı başlıyor. Biz de bunu Eyyub AS'a ittibaen Cenab-ı Hakk'a nidâ ederek münacat yapacağımıza göre Ey Rabbim'i ifade eden RABBİ kelimesini getirmemiz lazım. yani buradaki iktibas, sadece ayetin bir kısmı değil RABBEHU'nun RABBİ olarak nida ve yalvarma şekline de çevrilmesidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Katreşha
Eyüp as. için Ayette enni iken iktibasta inni oluyor?arasındaki fark tam olarak nedir? Enni rabbehu ya bağlı ifade olupta inni de rabbi ifadesine mi ait oluyor?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...