"Maksadım, ol elmas kılınca saykal vurmaktır." İslamiyete saykal vurmak, ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Malum elmas, demir gibi paslanmaz, bozulmaz, o daim sağlam ve değerlidir. Lakin elmasın üstüne hariçten bazı toz ve lekelerin bulaşması mümkündür. Kimse elmasın üzerine konan tozlardan dolayı elması yabana atmaz, onun üstündeki tozları silme yoluna gider.

İslamiyet her asırda, her dönemde insanlığın maddi manevi, dünyevi uhrevi kurtuluşunu temin etme açısından elmas gibi kıymetli ve değerlidir. Lakin farklı medeniyet ve coğrafyaların, kültürleri ile beraber İslam dairesinde girmesi ile bazı harici fikir ve düşünce tozları İslam elmasının üzerine bulaşmış ve onun yüzeyini lekelendirmiş. Yani bir çok hurafe ve mübalağalar İslam’ın üzerine konmuş ya da yakınana düşmüş.

İşte İslam alimleri ve müceddidler, bu tarz düşünce ve fikirleri İslam’dan temizlemek için İslam elmasına eserleri ve düşünceleri ile saykal vuruyorlar. Yani İslam’a hariçten giren yabani fikir ve düşünceleri temizleyip ayıklıyorlar ki, buna Üstad Hazretleri "saykal vurma, cilalama" diyor. Üstad Hazretlerinin Muhakemat adlı eseri bu konuda yazılmış en mükemmel bir sermeşk ve tesirli bir serlevhadır.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (1.Bölüm)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...