Medreselerde veya vakıf binalarında, para karşılığı kişinin kendi hesabına hacamat yapması uygun mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hacamat yapmak çok dikkat edilmesi ve sterilize edilmiş malzemeler ile yapılması gereken riskli bir işlemdir. Bu malzemeler için elbette bir masraf gerekeceğinden ve hacamat yapacak olanın bu işe bir zaman harcayacağı da göz önünde bulundurulduğunda, belli bir ücret talep etmesi caiz ve helal görülebilir. Bu arada haccamın ehil olmasına dikkat etmek gerekir.
Hacamat, tıbben çok faydalı ve ittiba edilmesi gereken bir sünnettir. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır:
Evvela, haccamlar genelde kendi evlerini kullanır. İkincisi, hacamat olmak isteyenin evine giderler.
Üçüncü yol da toplu hacamat manasında medresede / vakıfta buluşmak olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, ders ortamında veya zamanında olmamasıdır. Hassaten yeni gelen kardeşler bu şekilde bir manzara ile karşılaşmamalı, medrese ortamında ticari faaliyet yapıldığı zannına kapılmamalıdır.
Medresede veya vakıf binalarında hacamat yaptırmamak ile ilgili, Risale-i Nur'da veya hatıralarda doğrudan bir müeyyide veya yasak bulunmamaktadır. Kanaatimize göre vakıf yetkililerinin müsaadesiyle olabilir, bunda herhangi bir sakınca göremiyoruz.
Soruda net olarak belirtilmemiş ama; bu işlem senede birkaç defa olacaksa sıkıntı olmadığı aşikardır. Fakat medreseyi veya vakıf binalarını ticaret merkezi ya da haccamın ofisi gibi kullanması doğru olmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

afsin demir

Hem bu hacamat hizmeti/vakfı tanımalarına vesile oluyor düşüncesi doğru mudur?

Kanaatimize göre nefsi bir yaklaşımdır. Yine de böyle düşünenlere suizan etmek istemeyiz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...