"Meselâ, bu biçare Said, Van’da ders-i hakaik-i Kur’âniye ile meşgul olduğum miktarca, Şeyh Said hâdisâtı zamanında vesveseli hükûmet, hiçbir cihette bana ilişmedi ve ilişemedi." cümlesini devamı ile birlikte izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meselâ, bu biçare Said, Van’da ders-i hakaik-i Kur’âniye ile meşgul olduğum miktarca, Şeyh Said hâdisâtı zamanında vesveseli hükûmet, hiçbir cihette bana ilişmedi ve ilişemedi. Vakta ki neme lâzım dedim, kendi nefsimi düşündüm, âhiretimi kurtarmak için Erek Dağında harabe mağara gibi bir yere çekildim. O vakit sebepsiz beni aldılar, nefyettiler; Burdur’a getirildim." (1)

Üstad Hazretleri, "Ben ne zaman Kur’an hakikatlerini düşünürsem ve halisen ona hizmet edersem bela ve musibetlerden korunuyordum." diyor ve örnek olarak Şeyh Said hadisesini gösteriyor.

Yani Üstad Hazretleri Şeyh Said Hadisesi hengamında, iman ve Kur’an hakikatleri ile halisane meşgul olduğum için hükümet bana ilişmedi, ilişemedi diyor. Halbuki Şeyh Said olayı siyasi çalkantının bol olduğu ve hükümetin daha ziyade ilişmesi gerektiği bir esnadır. Üstad Hazretleri "buna rağmen Kur’an hakikatleri ile meşgul olmam beni hükümetin şerrinden ve zulmünden muhafaza etmiştir" diyor. Yoksa, "Şeyh Said olayına karışmadığım için şefkat tokatı yedim." demiyor. Ne zaman Kur’an hakikatlerini ders vermek işini bıraktım, sadece nefsimi kurtarma telaşına düştüm, o zaman şefkat tokadına müstahak oldum, diyor.

Üstad'ın şefkat tokadı yemesinin sebebi; cemiyetin imanını kurtarmak vazifesini terk edip, şahsi kemalatı için çabalamasıdır. "Neme lazım" ifadesi bu şahsi kemalat için çabalamaya işaret ediyor. Yoksa bütünü ile neme lazım demiyor. Üstad Hazretleri sıradan bir evliya gibi inzivaya çekilip kendi manevi terakkisi için çalışacak birisi olmadığı için, Allah onun bu haline şefkat tokadı olarak sürgün cezasını veriyor.

(1) bk. Lem'alar, Onuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

karolin
Üstad'ın şefkat tokadı yemesinin sebebi; cemiyetin imanını kurtarmak vazifesini terk edip, şahsi kemalatı için çabalamasıdır. "Neme lazım" ifadesi bu şahsi kemalat için çabalamaya işaret ediyor. .. Üstad,toplumdan uzak,kendi kemalatı için de mi ayriyeten maneviyatına çalışmak istiyor?Herhalde bunu denemiş. Zaman imanı takviye etmek zamanı olduğundan ,yaptığı ibadetler,halkın irşadını takviyedeki faziletine yetişmemiş.Bundan dolayı şefkat tokadı mı yemiş oluyor?Yani külli fazilette azalma olduğundan tokat yemiş olarak düşünebiliriz..Öyle mi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Öyle de düşünebiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...