Bediüzzaman gibi, kimsenin içinden çıkamayacağı meseleleri çözen birisi, hizmeti Kur'aniyeyi bıraktığı için nasıl sekiz senede seksen şefkat tokadı yer? Birkaç şefkat tokadıyla meseleyi anlamamasının ve tekrar hata yapmasının hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âlimler ve evliyalar, gökten zembille inmiş insanlar değiller; onlar da nefisleri ile mücadele eder, meşakkat çeker, hata eder, deneme ve yanılma ile tecrübe kazanırlar. Onların imtihanı daha zor ve daha çetindir. Yani Allah dağına göre kar veriyor.

Bediüzzaman Hazretleri melek değil ki, hatadan ve kusurdan hali olsun. Üstelik şahsi kemalini düşünmesi ve münzevi bir hayat yaşamayı istemesi haram ya da kusur değildir.

Ama kaderin ona biçtiği vazife hem çok büyük hem de çok ehemmiyetli olduğu için, kader onu terbiye ve tekemmül ettirmek için çok çileli bir yola sevk ediyor, çeşitli eza ve cefalara, dayanılmaz zulüm ve işkencelere maruz bırakıyor.

Ayrıca mesleğimiz acz ve fakr mesleği olduğu için, bu meslekte nefis daima eksik, kusurlu görülür. Nefiste hata ve kusurdan başka bir şey görmemek bu mesleğin bir gereğidir. Üstad'ımızın kendisini en kusurlu, tokada en müstahak olarak görmesi de bundan dolayıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...