Bediüzzaman gibi kimsenin içinden çıkamayacağı meseleleri çözen birisi hizmeti Kur'aniyeyi bıraktığı için nasıl sekiz senede seksen şefkat tokadı yer? Birkaç şefkat tokadıyla meseleyi anlamamasının ve tekrar hata yapmasının hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Alim ve evliyalar, gökten zembille inmiş insanlar değiller. Onlar da nefisleri ile mücadele eder, onlar da meşakkat çeker, onlar da hata eder, onlar da deneme yanılma ile tecrübe kazanır; hatta onların imtihanı daha zor daha çetindir, yani Allah dağına göre kar veriyor.

Bediüzzaman Hazretleri melek değil ki hatadan kusurdan hali olsun. Üstelik şahsi kemalini düşünmesi münzevi bir hayat istemesi haram ya da kusur değildir.

Ama kaderin ona biçtiği vazife, hem çok büyük hem de çok önemli olmasından kader onu hem terbiye ve tekemmül ettirmek için hem de sahip olduğu donanıma uygun bir yola sevk etmek için beşerin baskı ve zulmünü kullanıyor.

Ayrıca mesleğimiz acz ve fakr mesleği olduğu için, bu meslekte nefis daima eksik, kusurlu ve şımarık görülür. Nefiste hata ve kusurdan başka bir şey görmemek bu mesleğin bir gereğidir. Üstadımızın kendisini en kusurlu, tokada en müstahak olarak görmesi, bu mesleğin bir gereğidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...