"Meselâ, rüyada bir saat zarfında bir senenin geçtiğini ve pek çok işler görüldüğünü görüyorsun. Eğer o saatte o işlere bedel Kur’ân okumuş olsaydın, birkaç hatim okumuş olurdun. Bu hâlet evliya için hâlet-i yakazada inkişaf eder. Zaman inbisat..." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konu "bast-ı zaman" ile ilgilidir. Bast-ı zaman kelime olarak zamanı ve kayıtlarını ortadan kaldırmak ve zamanı genişletmek anlamlarına geliyor. Istılahta ise, çok uzun bir zamanı pek kısa olarak görmek ve yaşamak demektir.

Mesela, Kur'an-ı Kerim'de beyan edilen "Ashab-ı Kehf" mağarada üç yüz dokuz sene kaldıkları hâlde, kendileri yarım gün veya bir gün kadar kaldıklarını söylemişlerdir.

Bunun dışında bazı evliyalar bir dakika içinde Kur’an-ı Kerim’i hatmetmişler. Bir günde yapılacak işi bir saatte yapan veliler olmuştur.

Mi'raç mucizesi bu hususta verilecek en büyük ve güzel bir örnektir. Peygamber Efendimiz (asm) birkaç dakikada mi'raç hadisesini yaşayıp gelmiştir. Sıradan insanlar bu hâli rüya yolu ile yaşıyorlar. Bir iki dakikalık rüyada birkaç günlük hadiselerin görünmesi buna kati bir delildir.

Bilim adamları en uzun rüyanın sekiz on dakikayı geçmediğini ifade ediyorlar. Oysa her insan rüyasında çok geniş ve uzun maceralar yaşıyorlar. O maceraların beş on dakikaya sığışması mümkün değildir. Demek rüya bir bast-ı zaman örneğidir.

Normal insanın rüya aracılığı ile mazhar olduğu duruma, evliyalar uyanıkken de mazhar olmuşlar ve oluyorlar.

Rüya, bast-ı zamanın rasyonel bir şey olduğunu ispatlıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

oğuzhangözüpek
Canlı Dünyası için Zaman farazi/göreceli bir kavramdır.Biz İnsanlar zamanı da duyularımız göre değil de ölçeklendirerek düzenler ve anlamlandırırız.Bir sinek 3-4 gün yaşıyor.Şayet Sineğin bu süreyi hangi uzunlukta hissettiğini ölçebilseydik belki 30-40 yıl çıkacaktı.Henüz bilmiyoruz. Bir İnsanın 8-10dk. süreyle kesintisiz Rüya gördüğü bu güne kadar ispatlanamadı.Ancak ; Uykusunun 8-10 dak. lık bir bölümünde rüya seansına girdiği ,bu süre zarfında parçalı olarak çok çeşitli rüyalar gördüğü ispatlandı.Bir kesintisiz Rüya normalde en fazla 20 saniye olarak tespit edilmiştir.Çok az denekte 60-90 sn lik sürekli rüya ölçümü yapılabilmiştir.Bu da kesin değildir.Gençliğimiz de Tayy-ı Mekan,Hayy-ı zaman ,Bast1 zaman ve Ruhun varlığı gibi konuları araştırırken; Uyku halinde kalp atışlarının ve soluk alışların yavaşladığı ile ilgili makaleler okumuştuk.Şu da dikkatimizi çekmişti.En uzun Rüya bir İnsanın nefessiz şuurla dayanabileceği süreyi geçmiyordu.Belki de Ruh Uyku halinde belirli sürelerle cesedi terk ediyor alemi farklı bir boyut ve algıda seyrediyor sonra geliyordu.Beden kesafetinden ayrılan Ruh Alemlerde zaman ve mekandan bağımsız hareket edebilirdi.Ayrıca Bedenle sürekli bağlantıda olması gerekiyordu.Çünkü Dünyada bedenin enerjisi bir bakıma ruhun da gıdasıydı. Yani hem bedende hem başka yerde.Bu da söylediğiniz gibi Enbiyanın ve Evliyanın aynı vaziyeti Allahın cc izni ile ancak Şuurun terbiye ve yönetiminde yapabileceklerini de açıklamaktadır. Sonuçta Zaman ve mekan biz yaratılmışlara verilmiştir. Rabbimiz İnsanlara nelere kadir olduğunu göstermek için Rüya ,Mucize ve Keramet Nimetlerini vermiş ki, Kur'anımızda haber verdiği diğer alemleri bir parça fehm edelim dalalet dolu yollara sapmayalım. Rabbimizin sadece Fiziki Alemlere değil Metafizik/Gayb Alemlerine de hükmettiğini her şeyin Onun Tasarrufunda olduğunu anlayalım.Herş eyin En Doğrusunu Allah cc Bilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...