"Sahabelerin sohbeti, nübüvvet-i Ahmediye (asm) nuruyla... Evliyalar ise... velayet-i Ahmediye nuruyla sohbettir." Velayet ve risalet arasındaki farkı açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Velayet ile risalet arasındaki farka kısa maddeler halinde işaret etmeye çalışalım.

- Risalet vehbi (Allah vergisi) bir makam iken velayet kesbi (kul kazancı) bir makamdır. Kul kazancı olan kesbiyet asla Allah vergisi olan vehbiyete yetişemez.

- Risalet Allah’ın kula olan yakınlığını ifade ederken, velayet ise, kulun Allah’a olan yakınlığını ifade eder. Oysa Allah’ın kula olan yakınlığındaki makam kulun Allah’a olan yakınlığındaki makamdan çok çok üstündür.

- Velayet zıllden (gölgeden, ferdî kabiliyet ve istidattan) geçer, Risalette zıll / gölge yoktur, doğrudan doğruya Zat-ı Zülcelal'in ehadiyetine bakar.

- Allah risaleti velayetten üstün kılmıştır. Risalet ve velayet, birbirine karışmayan iki deniz gibidir. Hiçbir veli nebi mertebesine ulaşamaz.

- Velayet, risaletin bir delilidir. Risaletin tebliğ ettiği iman hakikatlerini, velayet bir nevi kalbî müşahede ve ruhani zevk ile aynelyakîn derecesinde görür, tastik eder.

-Risalete, yani peygamberlere mucize verilmiştir, velayete yani evliyalara ise kerâmet ihsan edilmiştir.

Keramet, Allah’ın veli kullarında meydana gelen harikulade hâllerdir. Mesela, gönüllerden geçeni bilmek, bast-ı zaman ve tayy-ı mekân gibi. Mucize kerametten çok üstündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

omrc07
Üstteki açıklamalar ışığında burayı nasıl anlamalıyız? "gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'aniye omuzumuza ihsan-ı İlahî tarafından konulmuş" RN-Lem'alar/159
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nur velayet-i kübra makamındadır ve vehbidir sahabe mesleğinde olduğu gibi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
omrc07
O halde Risale-i nur vazife-i risaletin cilvesidir denilebilir mi ya da bu noktaya bakan risale-i nurda yerler var mıdır?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Denilebilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...