"Meşhurdur ki, hilâl-i îde bakarlardı. Kimse bir şey görmedi. İhtiyar bir zât yemin ederek 'Hilâli gördüm.' dedi. Halbuki gördüğü hilâl değil, kirpiğinin takavvüs etmiş beyaz bir kılıydı. O kıl nerede, kamer nerede? Harekât-ı zerrat nerede,.?" İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meşhurdur ki, hilâl-i îde bakarlardı. Kimse bir şey görmedi. İhtiyar bir zât yemin ederek 'Hilâli gördüm.' dedi. Halbuki gördüğü hilâl değil, kirpiğinin takavvüs etmiş beyaz bir kılıydı. O kıl nerede, kamer nerede? Harekât-ı zerrat nerede, fâil-i teşkil-i envâ nerede?"(1)

İnsanın nazarı en fazla bir iş ile meşgul olabilir, aynı anda başka bir iş ile meşgul olsa ya karıştırır ya da ikinci işi idrak edemez. İnsan ikinci işe değil birinci işe odaklandığı için, ikinci iş tebei oluyor, yani ikinci planda kalıp dikkat olunamıyor. Bu yüzden ikinci işte çok büyük yanılma ve hatalar olabilir.

Temsildeki ihtiyar zatın birinci işi gökte hilali görmektir, bütün dikkat ve nazarı hilale sarf olunuyor; o esnada gözüne hilale benzer bir kıl ilişiyor, bu kıla dikkat kesilmediği için hilal zannediyor. Oysa o kılın hilal olma ihtimali imkansız iken, dikkat eksikliğinden dolayı bu imkansız mümkün gibi duruyor.

Yani saç kılı ile ay arasında korkunç bir uçurum var, ay nerde saçının teli nerede. Ama dikkatsiz ve yüzeysel bir nazar bu korkunç fark ve uçurumu göremiyor. Oysa o ihtiyar dikkatle birincil bir nazarla kıla baksa idi, o kılın ay olmadığını görüp utanacaktı.

İhtiyar adamın durumu materyalistlerin durumu gibidir. Onlar maddeye kilitlenmişler, maddenin arkasındaki kudrete ikincil bir nazarla bakıyorlar. Bu yüzden onu göremiyorlar. Oysa kudrete nazar etseler, kendi hallerine gülecekler.

Çünkü kainat gibi muazzam bir sanat harikasını atomların rastgele hareketlerine indirgemek ve onlar yapıyor demek, gerçekten ihtiyar adamın saç teline ay demesinden daha komik daha ahmakça bir yaklaşımdır.

(1) bk. Mektubat, Hakikat Çekirdekleri: 12.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...