"Mevcudatın icadındaki en mühim makasıd-ı Rabbaniye, kendini zişuurlara tanıttırmak ve sevdirmek ve methüsenasını ettirmek ve minnettarlıklarını kendine celp etmektir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...Mevcudatın icadındaki en mühim makasıd-ı Rabbâniye, kendini zişuurlara tanıttırmak ve sevdirmek ve medhüsenasını ettirmek ve minnettarlıklarını kendine celp etmektir." (Şualar, İkinci Şua, İkinci Makam)

Allah’ın eşyayı ve kâinatı yaratmasındaki en büyük gaye, kendini şuurlu olan insanlara tanıtmak, sevdirmek ve minnet ve şükranlarını kendi üzerine çekmektir.

Tabiri yerindeyse çiftçi bir ağacı, meyveleri ve mahsulatı için diker, sular, budar ve bakımını yapar. Aynı şekilde Allah kâinat ağacını insanın iman, ibadet ve şükrü için dikiyor, bakıyor ve icat ediyor. İnsan iman ile Allah’ı tanımaz ibadet ile kendini Allah’a sevdirmediği zaman, kâinat ağacı meyvesiz ve mahsulatsız kalmış demektir.

Kur'an-ı Kerim'de ayetiyle Cenab-ı Hak bu manayı şöyle ifade ediyor:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَاْلاِنْسَ اِلاَّ لِيَعْبُدُونِ

Bu ayet-i uzmânın sırrıyla, insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi Hâlık-ı Kâinatı tanımak ve ona iman edip ibadet etmektir. Ve o insanın vazife-i fıtratı ve fariza-i zimmeti, marifetullah ve iman-ı billahtır ve iz’an ve yakîn ile vücudunu ve vahdetini tasdik etmektir." (Şualar, Yedinci Şua, Mukaddime)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...