"Mevcut mala iktifâ, mergub kanaat değil, belki dûnhimmetliktir. Misâller daha çoktur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın daha fazla kazanma imkânı varken, mevcut mala iktifa etmesi, yani elindekiler ile iktifa edip yeni şeyler vücuda getirmek için mücadele ve gayret etmemesi, merğub yani rağbet edilen, arzulanan bir kanaat anlayışı değildir. Aksine böyle davranmak dûnhimmetlik, yani gayretsizlik, miskinlik ve tembelliktir ki, bu bir kötü ahlâk olarak değerlendirilmiştir.

Müslümanların kanaati bu şekilde anlayıp miskin olması, âlem-i İslam’ın tekâmülü önünde en büyük bir engeldir.

İslam dini her zaman çalışıp terakki etmeyi emreder. Ona hakkıyla intisab eden ve onun ulviyet ve kudsiyetini idrak edenler her türlü terakkinin ve kemalatın zirvesine çıkarlar. Cenab-ı Hak “İnsana çalıştığından başkası yoktur.” (Necm Suresi, 39) ayetiyle çalışmanın vacip olduğuna işaret etmiştir. Peygamber Efendimiz de (sav.):

Çalışan Allah’ın dostu ve sevgilisidir.”

“İki günü eşit olan ziyandadır” gibi birçok hadis-i şerifleriyle, çalışmanın ve imal etmenin ehemmiyetini nazara vermiştir. Bu bakımdan, Müslümanların büyük bir gayret ve azim bir şevkle her sahada terakki etmeleri elzemdir, zaruridir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Her yerde aynı olamazsın! (Video)
- Bir Şeyin Yeri ve Zamanı Değişirse Mahiyeti de Degişir (Video)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
"Ey insanlar! Allah'tan korkunuz ve (dünyalığı) isteme hususunda mutedil olunuz (her türlü aşınlıktan ifrad ve tefritten sakınınız). Çünkü nzkı gecikse bile tamamını almadıkça hiçbir nefis ölmeyecektir. O halde (rızık talebinde) Allah'tan korkunuz. Ve (dünyalığı) istemekte mutedil olunuz. Helal olanı alınız ve haram olanı terkediniz.” [11] İbniMace,Tıcarat,3
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...