" ‘Kanaat, tükenmez bir hazinedir.’ hadisinin sırrıyla, kanaat bir define-i hüsn-ü maişet ve rahat-ı hayattır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kanaat kısmetine razı olmak, açgözlü olmayıp hırs göstermemek, helal ile yetinip haramı istememek manalarında kullanılır. Zıt anlamları doyumsuzluk, açgözlülük, hırslı olmaktır. Kanaat genelde iktisat kelimesiyle birlikte kullanılır. İktisat ise her şeyde orta yolu tutmak, lüzumundan az veya fazla sarfiyattan kaçınmak demektir.

Kısmetine razı olan adam hırs, aç gözlü olmak gibi kötü ve insanı her anlamda yıpratan duygulardan arınmış olur. Böylece hayatını huzurlu ve bereketli bir hale getirir. İhtiyaçları en az olup elindeki ile yetinen insan dünyanın en mutlu insanı demektir. İhtiyaçları çok elindekiler ile yetinmeyip hırs ve israfa kapılan adam ise dünyanın en zavallı ve en tehlikeli insanıdır.

Eskime yerine moda ve merak duygusu ile sürekli yeni çıkan şeyler takip edilmektedir. Sahip olduğu şey ihtiyacını karşılasa da yeni modeller büyük bir aç gözlülükle alınmaya çalışılmaktadır. Bu tatminsizlik, insanı sürekli yeni arayışlara ve israfa sevk eder. İsraf neticesinde iktisadın bereketini ve kanaatten gelen memnuniyeti kaybeden insan, huzursuzluğa ve strese girer. İsraf ile yapılan harcamanın neticesinde oluşan açığı karşılamak için de daha fazla hırsla dolar.

Bu durumda hayatı ve geçimi daha da zorlaşan insan hayatını kolaylaştırmak için kolay ve haram kazançlara yönelir. Çok susuzluk çeken bir adamın tuzlu deniz suyu içerek susuzluğunu daha da ziyadeleştirmesi gibi, hırslı insan israf ile hayatını daha da içinden çıkılmaz bir hale sokar. Denizin büyüklüğü susuzluğu gidermiyor, aksine daha da susatıyor. Oysa bir iki bardak tatlı su ile susuzluk giderilebilir. Bir iki bardak tatlı su iktisat ve kanaati tuzlu deniz suyu ise israf, kanaatsizlik ve hırsı temsil ediyor.

Güzel bir geçim rahat ve huzurlu bir hayat isteyen insan iktisat ve kanaat üzerine hareket etmelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...