"Mübarek ve serbest mecnun hükmünde oldukları için, mükellef değiller." Burada ifade edilen zatlar kimlerdir, nasıl mesul olmuyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad bu gibi cezbe içinde olan evliyaları şu söz ile formüle ediyor. "Onlar hadi olabilirler ama mühdi olamazlar." Yani kendileri manevi sarhoşluğun verdiği cezbe ile sorumlu olmayabilirler ama; başkalarına o halleri ile hidayet ve rehber olamazlar. Üstat da dahil, Ehl-i sünnet uleması meseleye bu şekil bakmışlardır.

Bu gibi evliyaların hali tevhitte istiğraktır yani; Allah’ın varlığı ve birliğinde öyle bir fena buluyorlar ki, masivayı yani mevcudatı fark edemeyecek kadar kendinden geçiyorlar. Bu halde iken muhakeme ve akıl dengesini kaybediyor. İşte bu halin galip olduğu süre içerisinde söylediği şeylerden ve yaptığı işlerden mesul olmuyorlar.

Nasıl güneşin şiddetli ışığında gözü kamaşmış bir adam, fener ve lamba gibi zayıf ışıkları fark edemez, aynı şekilde; Allah’ın varlığı ve birliğinde hapis olmuş evliyanın nazarı da başka şeyleri görmez; ya inkar eder ya da fark edemez. Ne zaman göz kamaşıklığı gider kendine dönerse, o zaman muhakeme ve akıl hükmettiği için mesul olur. Bu dengenin gittiği ve istiğrakın hükmettiği süre içinde evliya masum ve mübarektir.

Aklı başında olan ve istiğrak haline tutulmamış birisi, bu gibi evliyaları istiğrak halinde iken taklit etse mesul olur. Burada mazeret sadece ve sadece o istiğrak halinedir. Kişilere ait değildir.

Bu istiğrak haline girip çıkan ve dengesiz söz ve davranışlarda bulunan evliya çoktur, sadece Cibali Baba ile münhasır değildir. Hatta çok büyük ve meşhur evliyalar da bu hale muvakkaten girip çıkmışlar.

Şeriata uymayan muvazenesiz sözler birçok büyük evliyalarda da görünmüştür. Ama Ehl-i Sünnet alimleri bu sözlerden dolayı bu zatları tekfir etmemişlerdir. Bunun sebebini yukarıda izah etmiştik.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

msaydin
mevlüddeki dizelerede bu yönden bakabilir miyiz ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...