"Nebâtî ve hayvanî olan umum vâlidelerin gayet şirin ve fedâkârâne şefkatleriyle..." Buradaki "nebati valide"yi nasıl anlayabiliriz, onların da mı şefkati var?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hayvanlar yavrularına şefkat ettikleri gibi, bitkiler de yavruları hükmündeki çiçeklere yahut meyvelere ennelik ederler. Yalnız hayvanlar irade ve ruh sahibi olduğu için, onlarda şefkat biraz daha açık şekilde görülüyor.

Mesela, kayısı ağacı bir anne, meyveleri ise yavruları hükmündedir. Ağaç kökleri vasıtası ile çamurlu su içer, yavruları hükmünde olan meyvelerine, sindirilmiş gıda ve vitamin gönderir. Bir anne, çocuğuna nasıl itina ile şefkat gösteriyorsa, bitki ve ağaçlar da aynı itinalı şefkati yavruları hükmünde olan meyvelerine göstermektedirler. Bunun misallerini çoğaltmak mümkündür.

Bilim adamları bitkilerin his dünyası ile ilgili şu tesbiti yapmışlardır:

"Aynı çiçeği, toprakları aynı özellikte ve diğer bütün şartları da aynı olan iki ayrı saksıya dikiyorlar. Birine çiçek sevgisi fazla olan bir bahçıvan, diğerine ise hiç çiçek sevmeyen bir adam her gün aynı saatte aynı miktar su veriyor. Şefkatle bakılan çiçeğin daha önce büyüdüğünü görüyorlar."

O halde, şefkatten anlayan bir bitki, şefkat edebilir de. Ama biz kendimizi ölçü aldığımızda bitkilerdeki bu şefkatin mahiyetini anlayamayız.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Aslan2002

Selamun Aleykum hocam, akılsız şuursuz bir bitki nasıl şefkatten anlıyor? Bitkilerde ayrıca his mi vardır? Yoksa bitkilere nezaret eden tesbihlerini sağlayan melekler ile mi bu his gerçekleşiyor da şefkat göstermiş oluyorlar?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Şuursuz varlıkların şuurlu bir şekilde ibadette ve tesbihte bulunmaları ayetle sabittir ve İslam alimleri bu tesbihat ve diğer şuurkarene işleri ya meleklerin vekaleti ya da mahiyetini bilemediğimiz bir şuura sahip oldukları şeklinde anlamışlardır. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...