"Neden şiddetle harp aleyhinde çıktın ve bu meselenin asayişle halledilmesini dua ettin ve şiddetli bir surette müptedilerin hükümetleri lehinde taraftar çıktın?" Üstad, savaşa girmeye neden karşı çıkmış, bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Savaşlar, milletlere acz ve fakrı tam hissettirdiğinden, o milletler sığınacak ve dayanacak bir nokta ararlar. Dine en yabani olan bir serseri bile cephede "Allah, Allah" nidaları ile ölüme koşar. Bu noktadan dolayı Türkiye’nin harbe girmesi dini ve dinin sembollerini tekrar harekete getirip, din aleyhinde çalışanları susturabilirdi. “Hâlbuki sen Türkiye’nin savaşa girmesine karşı çıkıyorsun.” diye Üstad'a soruyorlar.

Üstad da bu soruya şu manada (mealen) cevap veriyor:

"Biz elbette İslam’ın ve sembollerinin ihya ve kuvvet bulmasını isteriz, lakin bunun yolu savaş olmamalıdır. Kâfirlerin silahları gölgesinde gelecek ihya ve galebe bize lazım değildir. Onlardan gelecek fayda bir ise, zararları yüzü geçer. Bu yüzden kâfirlerin tasallut ve zilleti yerine, hükümetin baskısı daha ehvendir. Zaten dine düşman olan bu hükümeti başımıza musallat edip destekleyen de bu ecnebi kâfir devletlerdir. Bunlardan gelecek hayır ve fayda bize lazım değildir."

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Cevap için çok teşekkür ederim Allah razı olsun ağabeylerim .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdurahmann
lutfen "Bu yüzden kafirlerin tasallut ve zilleti yerine, hükümetin baskısı daha ehvendir." bu cumlenizi aciklarmisiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Irak bir derece örnek olabilir. Eskiden hükümetin baskısı vardı. Ancak kafirin baskısı ırakın altını üstüne getirdi. Demek ki, birincisi daha ehven miş.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...