"O ruhlar vasıtasıyla sevap cihetinde yaşıyorum, yalnız günah cihetinde ölüyorum." cümlesini açıklar mısınız, ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan öldüğü zaman, günah ciheti biter; yani günah işleyecek bir durumu kalmaz. Ama sevap cihetinde yaşayabilir. Bu da insanın geride bırakmış olduğu hayırlı bir evlat, hayırlı bir çığır, hayrı devam ettiren bir amel şeklinde tezahür eder. Yani insan geriye güzel ve hayırlı eserler bırakırsa, sevap cihetinde kıyamete kadar yaşar.

Mesela; Üstad geride hayırlı bir çığır, hayırlı bir tefsir bıraktığı için, sevap ve iyilik noktasından hayatı devam ediyor. Geride günahı devam ettirecek herhangi bir ameli olmadığı için, günah noktasından ölü, sevap noktasından hayatlıdır.

Nur talebeleri, manevi bir şirketin ortakları olmasından dolayı, ölüm onları ancak günah cihetinden susturur. Hayır ve iyilik cihetinde manevi şirket devam ettikçe, sevap ve iyilik de şirkete bağlı olarak devam edip gider. Kardeşleri onun bedeline sevap kaynağı olmaya devam eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

salih76
nsan öldüğü zaman, günah ciheti biter; yani günah işleyecek bir durumu kalmaz. Ama sevap cihetinde yaşayabilir. '' şeklindeki yorumunuzun bir cihette eksik olduğunu düşünüyorum .. çünkü hayırlı eserler bırakanların o hayırları okumaları ile hayırlı ameller işlemesi ile sevap defterlerinin kapanmadığı gibi küfrü ve sefaheti neşreden ve hizmet eden neşriatları okuyarak kalbi ifsat eden insanlara ahlakı seyyieyi kazandıran o neşriatlarla ( mesela ahlaksızlığı neşreden müstehcen filmler gençleri cehenneme davet ediyor ve o filmlerle insanlar birçok günaha girdiği gibi o filmlerde oynayan oyuncular ölse bile günah cihetinde ölmemeleri filmlerini her seyreden ve o filmler sayesinde işledikleri günahlar ve neşre ve ilan ve hizmet ettikleri küfür ve sefahet ile ölsele bile günah cihetinde ölmeyecekleri ve ifsat ettikleri talebelerininde işledikleri günahların birer mislinide kendilerinin almaları cihetinde günah cihetinde yaşayacaklarını düşünüyorum..Hayra hizmet edenlerin ölseler bile hayır cihetinde ölmeyecekleri gibi küfre ve sefahete hizmet edenlerin de ölseler bile günah cihetinde ölmeyeceklerini düşünüyorum ... bu konudaki fikrinizi (varsa AYET VE HADİSLERE DAYANAN ) alabilir miyim... tşk.ler selam ve dua ile...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
"Sebep olan yapan gibidir. Kim bir çığır açar, bir bid'at uydurursa o yolda gidenlerin kıyamete kadar işlediklerinden ona hisse vardır. " kaidelerine binaen günahın cari olması vardır. Biz bu noktayı mülahaza ederek bir cevap yazmadık sadece hayır noktasını değerlendirerek bir cevap yazdık. Dolayısı ile sizin bakış açınız doğru bir bakış açısıdır. Yani kötü çığır açmayan Müminler günah noktasından ölür demek daha isabetlidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...