"Madem umur-u dünyeviyede, kesif maddelerde böyle ittihad, ittifak ile neticeler, böyle azîm yekûn faydalar verir... Bu azîm kâr, rekabetle ve ihlâssızlıkla kaçırılmaz!" cümlelerini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl maddi şirkete ortak olmak ve bu ortaklıktan istifade etmek için bir ana sözleşme düzenlenir ve taraflar buna uymak zorundadır. Şayet bu sözleşmeye taraflar uymaz ise sözleşmenin menfaatlerinden faydalanamazlar.

Aynı şekilde manevi şirkette de bir manevi sözleşme vardır ki bunların kuralları ve kaideleri vardır. Bu kaide ve kurallara şirkete tabi olmak isteyenler uymaz ise şirketin manevi kazancından hissedar olamazlar. Maddi şirketin kuralları nasıl maddi olmak iktiza ederse, manevi şirketin kuralları da manevi kurallar olmak iktiza eder.

Yine nasıl namazın on iki şartı namazın sevabından faydalanmanın şartlarından ise, bu şartlardan birisi eksik olsa namaz olmaz, namaz olmayınca sevap da olmaz. Aynı şekilde manevi şirketin gereği olan ihlas, sebat gibi şartlar da ifa edilmez ise şirketten hisse sahibi olunamaz.

Özet olarak, “Bu azîm kâr, rekabetle ve ihlâssızlıkla kaçırılmaz!"(1)

ibaresi manevi şirketin manevi sözleşmesine işaret ediyor. Kim bu sözleşmenin şartlarına ittiba etmez ise manevi şirketin karından da faydalanamaz.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Birinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...