"Olan İslami şeair, dinî minarat, İlahi maabid, şer’î maalim itfa olmazsa, İslamiyet parlayacak an be an." Bunlar olduğu halde, neden parlamıyor acaba?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Diğer şartlar ehemmiyetli olmakla birlikte, bu cümledeki en mühim şart, şer'î maalimdir. Maalim; dinî inançlara ve itikatlara dair meseleler demektir.

Bir toplumda itikad ve iman zafiyete uğramışsa, İslam’ın kemalini ve nurunu tam manasıyla görmek mümkün olmaz. Bu yüzden İslam âlemi hâlihazırda imani bir zafiyet içinde olduğu için, İslam’ın o haşmetli parlaklığını göremiyor, görmeye de hakkı yoktur. Lakin bu durum ilanihaye devam etmeyecek. İnşallah en yakın bir zamanda yeniden o parlaklığa kavuşacaktır ve dünyaya hâkim olacaktır.

Dinin alametleri olan minareler ve mabetler dimdik ayakta duruyor. Bunlar İslam’ın ebediyen var olacağının en büyük delili ve ispatıdır. İslam merkezi olan bu vatanda, Müslüman ailelerin çoğunda Muhammed, Ahmed, Hasan, Ali, Abdullah gibi çok isimler var. Bunlar bile bu memlekette İslam'ın hâlâ ruh olarak devam ettiğine de delildir.

Lakin iman ve itikattaki zafiyet, bir arıza olarak içimizde devam etmektedir. Bu arıza tadil edilirse, İslam nurunu tamamlayacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...