Ölümden korkmuyoruz ama, bu mahşer için de mi geçerlidir? Kur'an ve hadislerde mahşer için çok sert ifadeler kullanılıyor...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın, ruhlar aleminden başlayıp, cennet ve cehennem ile son bulacak bir ebed yolculuğu vardır. Bu yolculuğu rahat veya zahmetli bir şekilde götürmek, insanın eline ve iradesine bırakılmıştır. Zahmet de rahat da insanın iradesindedir.

İnsan iman edip güzel ameller ile dünya hayatını tamamlayabilirse, yolculuğun kalan kısmını rahat ve hızlı bir şekilde cennete varmak ile bitirir. Yok dünya hayatını küfür veya günah içinde amelsiz bir şekilde bitirir ise; ebed yolculuğunun kalan kısmında ve her merhalesinde büyük azap ve sıkıntılar çekerek cehenneme varır.

İman ve güzel amel nasıl dünya hayatında insana küçük bir cennet yaşatıyor ise; aynı şekilde kabir ve mahşerde de rahat bir hesap ve emniyetli bir yoluculuğu temin edecektir.

Küfür ve fısk; insana nasıl bu dünya hayatında küçük bir cehennemi haleti yaşatıyor ise; aynı şekilde kabir ve mahşerde de zahmetli bir hesap, azaplı bir yolculuğu yaşatacaktır.

Özet olarak; Kur'an'daki şiddetli ifadeler kafir ve fasıklar içindir, yoksa iman edip güzel amel işleyen insanlar için değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...