Otuz Üçüncü Söz'ün Otuz Üçüncü Pencere'sini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Otuz Üçüncü Pencere"

اَلْحَمْدُ ِللّٰهِ الَّذِىۤ اَنْزَلَ عَلٰى عَبْدِهِ الْكِتَابَ وَلَمْ يَجْعَلْ لَهُ عِوَجًا قَيِّمًا [“Hamd o Allah’a mahsustur ki, kuluna kitabı dosdoğru bir şekilde indirmiş ve o kitapta hiçbir tezat ve eğriliğe yer vermemiştir.” (Kehf, 18/1-2)].الۤرٰ كِتاَبٌ اَنْزَلْنَاهُ اِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ اِلَى النُّورِ [“Elif lâm râ. Bu bir kitap ki, insanları inkâr karanlıklarından iman nuruna çıkarman için sana indirdik.” (İbrahim, 14/1)].

"Bütün geçmiş pencereler, Kur’ân denizinden bazı katreler olduğunu düşün; sonra Kur’ân’da ne kadar âb-ı hayat hükmünde olan envâr-ı tevhid var olduğunu kıyas edebilirsin. Fakat bütün o pencerelerin menbaı ve madeni ve aslı olan Kur’ân’a gayet mücmel bir surette, gayet basit bir tarzda bakılsa dahi, yine gayet parlak, nurani bir pencere-i câmiadır. O pencere ne kadar kati ve parlak ve nurani olduğunu, Yirmi Beşinci Söz olan İ’câz-ı Kur’ân Risalesine ve On Dokuzuncu Mektubun On Sekizinci İşaretine havale ediyoruz." (Sözler, Otuz Üçüncü Söz, Otuz Üçüncü Pencere)

Bu pencere Kur’an penceresidir. Yani Kur’an-ı Kerim’de zikredilen bütün deliller Allah’ın varlığına ve birliğine en büyük şahit ve en büyük isbattır. Bütün Risale-i Nurlardaki parlak deliller Kur’an’dan alınmış birer damla olduğu dikkate alınırsa, Kur’an okyanusunun ne kadar azamet ve haşmetle Allah’ın varlığını ve birliğini isbat ettiği anlaşılır.

Ayrıca Kur’an’nın yedi ciheti ile mu’cize olup, kırka yakın mucizeyi bulundurması, Allah’ın varlığına ve birliğine en büyük delil teşkil ediyor. Kur’an’ın yedi cihetle mucize olması Risale-i Nurlarda kati bir şekilde izah ve ispat edildiği için, tafsilatını oraya havale ederek, sadece başlıklar hâlinde o yedi mucizeyi takdim ediyoruz:

Kur’an’ın Yedi Küllî Vech-i İ’câzı

1. Lafzındaki fesahat-i harikası,
2. Nazmındaki cezalet-i harikası,
3. Câmiiyet-i harikuladesi,
4. Derece-i i’cazda belagat-i Kur’âniye,
5. Üslup ve îcâzındaki câmiiyeti,
6. İhbarat-ı gaybiyesi,
7. Fezlekesi ve meseleleri özetlemesi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...