"Öyle ise, mâzide şükrünü edâ etmediğin nimetlerin şükrünü kaza etmek lâzımdır." Üstad'ın burada kastettiği sadece namaz, oruç gibi fiili ibadetler midir? Şükrü kaza etmek konusunu biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümleyi iki şekilde anlamak mümkündür:

Birisi; namaz külli bir şükür olduğu için, mazide kılınmayan namazların kaza edilmesi, aynı zamanda şükrün de kaza edilmesi anlamına gelir. Yani kılamadığımız her bir farz namaz, bir şükürsüzlük iken, kıldığımız her bir farz namaz, külli bir şükürdür. Öyle ise mazide kılmadığımız namazları kaza edersek, şükürleri de bir cihetle kaza etmiş sayılırız.

İkinci bir mana olarak; buradaki kazayı telafi etmek şeklinde de anlayabiliriz. Yani geçmişte gaflet yüzünden nimetleri fark edemediğimiz için şükür etmemişiz. Lakin Risale-i Nurlar ile tanışıp imanımız ve ufkumuz değiştiği için, bakışımız da o nispette değişip nimetleri fark eder bir hale gelmiş. Öyle ise bu nazarın kazasını telafi etmek gerekir. Her hadiseye Risale-i Nur'un zaviyesinden bakarsak, inşallah bu telafi gerçekleşmiş olur, diye düşünüyoruz. Yani Risale-i Nurları çok okumak ve çok tefekkür etmek, bir telafi ve kaza sayılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

drerkan
İnşallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...