Block title
Block content

Padişahın Angaryasını Çekmek, Ne Demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Angarya kelimesi, karşılıksız yapılan iş anlamındadır. Fakat bu kelime, insanların örfüne enayice yapılan işler anlamına gelecek şekilde yerleşmiştir. Dolayısıyla aradaki anlam kargaşasından dolayı, manada da yanlış anlaşılmalara yol açılmış olmaktadır. 

Yukarıdaki paragrafı açıklamaya çalışalım; burada askerlik yapanların muhatap olduğu iki vazifeden bahsedilmektedir. Bunlardan birisi; padişahın vazifesidir ki, o askerlerin maişetini tedarik etmek ve beslemektir. Fakat bizi beslemek için hazırlattığı karavana ve sair işlerin bazılarını -asıl işimiz olmadığı halde- bize karşılıksız yaptırabilir. İkinci vazife ise, askerin asıl vazifesi olan talim ve harp etmektir.

Dolayısıyla askerin asıl vazifesi olmayan karavanayı yıkamak ve hazırlamak gibi işlerin karşılıksız yapılması, "angarya" olarak nitelendirilmiştir. Yoksa bizim kullandığımız "enayice iş yapmak " anlamındaki angarya değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Yani bizim asıl vazifemiz Allah a kulluk ve ibadet etmek ama rızık derdine düşüp çalışmamız gibi konular mı angarya çekmek manasında.tam olarak idrak edemedim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (burhan)

Evet insanın asıl vazifesi, Allah'a ibadettir. Fakat asıl vazifesi olmayan ve Allah'ın taahhüdü altında bulunan rızkı temin etmeye çalışmak ise angaryadır. Fakat Allah'ın bizim fiillerimize benzemeyen bazı uygulamaları gibi, burdaki uygulama da tam olarak uymamaktadır. Çünkü Allah yolunda hakiki vazifesini ihmal etmeyen insanların meşru dairede yaptığı işler ve rızık peşinde koşmalar dahi ibadet kabul edilir. Yani Allah asıl vazifesini ihmal etmeyenlerin tüm çalışmalarını da ibadet kabul edip, ücretsiz bırakmıyor. Ücretlerini hem dünyada kazanç olarak hem de ahirette sevap olarak vermektedir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
turkkamuran

Anlaşılan ibadet yapmadan rızık peşinden koşmak enayilikmiş.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...