Block title
Block content

Rahman ismi, neden daha çok Rezzak manasında / burcunda kullanılmış?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatta, her şeyin terbiye ve idaresine "rububiyet" denir. Terbiye ve idarede en çok göze çarpan husus ise şefkattir. Yani Allah, terbiye ve idare ederken mahlukatını şefkat ile terbiye ediyor. Bunun en somut ispatı ise rızıktır. Allah, canlı cansız, mümin kafir, her mahlukun rızkını mükemmelen bir şekilde göndermesi ve beslemesi şefkatin en zahir manasıdır.

Üstad'ın, "Rezzak manasında" demesindeki hikmet; rızıkta şefkatin çok parlak olarak tecelli ve tezahür etmesidir. Rahman ismi somut olarak rızıkta görünüyor. Rızık, cisimleşmiş bir şefkattir.

Yavrular dünyaya geldiklerinde, rızıklarının da beraberinde gelmesi, denizin dibindeki küçük bir balığın en güzel şekilde beslenmesi, yüz binlerce canlının rızkının unutulmadan muntazaman gönderilmesi, hepsi Rahman isminin, Rezzak manasında tecelli ve tezahürüdür.

Rahman ismi; diğer bütün isimlerde göründüğü için, diğer isimler Rahman isminin çatısı ve dairesi altındadır. Bu yüzden Rahman ile Rezzak arasında şiddetli bir münasebet vardır. Üstad, "manasında ve burcunda" derken, bu şiddetli münasebete işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Beşinci Risale olan Beşinci Kısım | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4134 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

şefkat
RAHMAN İSMİ YAŞADIĞIMIZ BU DÜNYAYA BAKAR.TÜM RIZIKLAR RAHMAN İSMİNİN BİR CÜZÜNÜ TEŞKİL EDİYOR,YANİ BİR PARÇASIDIR.RAHİM İSMİ İSE AHİ- RETE BAKAR.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...