Risale-i Nur camiasının, son güncel İsrail olaylarındaki tutumu nasıldır ve nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur talebeleri, daima hakkın ve mazlumun tarafındadır. Değil Filistinli Müslüman kardeşlerimizi, dünyanın herhangi bir yerinde farklı dinden ve farklı milletten mazlumlar da olsa, onlar için dua eder, onlara manevi destek olurlar. Hadiselere sahip çıkmanın tek yolu mitingler ve siyasi dalgalanmalar değildir; dua, tebliğ, iman ve ahlak dersleri de bir cihetle o kardeşlerimize yardım ve destek vermektir.

Nitekim Risale-i Nurların dünyanın her yerindeki imana dair irşat ve tebliğleri insanlara iman ve iman kardeşliğinin ne olduğu hakkında ciddi bir talim ve sağlam bir şuur veriyor. Kalp ve ruhlara hassasiyet bahşediyor. Bugün Türkiye de İslami bir hassasiyet varsa ve İslam kardeşliği noktasında ciddi adımlar atılıyor ise, bunda Risale-i Nurların ve Nur talebelerinin payı çok büyüktür.

Nur talebelerinin meslek ve meşrebinde sokak politikaları olmadığı için, sessiz ve ilgisiz gibi duruyor. Halbuki iman ve ahlak hareketleri ile en büyük tepki ve mukabeleyi onlar veriyor. Bugün hükümet politikalarının önemli bir kısmı Risale-i Nurların projelerinin mukaddemesi niteliğindedir.

Mesela, "Kuvvetli olan haklı değil, haklı olan kuvvetlidir." ifadesi (mana olarak) Üstad Hazretlerine ait bir sözdür. Dünyaya, sonunda Allah’ın izni ile bu formül hakim olacaktır.

Diğer bir husus ise, bir cemaatten her türlü vazifeyi beklemek doğru olmaz. Nitekim Nurculuk bir parti ya da cemiyet olmadığı için, kurumsal bir tepki göstermesi mümkün değildir. Ama her bir Nur talebesi bireysel olarak elinden geleni yapabilir, nitekim yapıyorlar, hiç olmazsa dua ve niyaz ile destek çıkıyorlar. Zaten bundan başkada elden bir şey gelmiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...