Risale-i Nur derslerinden bazılarını anlayamıyorum, özellikle tefekküri mevzularda zorlanıyorum. Ne önerirsiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Tefekkürün ya da anlama ve idrak etmenin akli, kalbi, vicdani, ruhi olmak üzere çok boyutları var. Akıl mevzuyu anlarken kalp buna ayak uyduramaz ise, o anlamak eksik kalır ve feyiz de ona göre nakıs düşer.

Risale-i Nur'dan ya da tefekkürden istifade etmekteki noksanlık kişiden kişiye göre değişebilir.

Kimileri günah ve gafletten dolayı tam istifade edemez. Zira gaflet ve günahlar, istifadenin önünde kesif bir perde gibidir. Tövbe ve istiğfar ile bu kesif perde parçalanmalıdır. O zaman istifade daha parlak ve daha revnektar olur.

Kimileri Risale-i Nurları mütalaa ve münazara etmek yerine vird ve zikir makamında okur, bu yüzden inkişafı zayıf ve sınırlı kalır. Risale-i Nurlar Hakim ve Rahim isimlerinin bir tecellisi olduğu için, tefekkür ağırlıklı bir tefsirdir. Tefekkür ise mütalaa ve münazara ile olur. Yani size tefekkürü kuvvetli olan kardeşler ile münazarayı öneririz, zamanla bu kavrama zorluğu kaybolur kanaatindeyiz.

Ayrıca kimileri kabı kadar istifade eder. İlle de herkes en üst seviyeden ve en üst perdeden istifade edecek değildir. Herkes kabı ve kapasitesi kadar istifade eder.

Risale-i Nur bir okyanus gibidir, kimisi bir maşrapa ile su alır, kimisi bir galon ile alır, kimisi tanker ile alır, kimisi de okyanusu tamamı ile ihata eder, Üstad Hazretleri gibi. Bu yüzden "istifade" kavramı izafi bir kavram olup kimse nasipsiz ve istifadesiz kalmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fakirullah
Kardeşim tefekkür akılla olduğu gibi kalble de olabiliyormuş; insanın yapısına göre birine daha yatkın olabiliriz. Bu durumda diğerini kuvvetlendirmek gerekir. Aklî tefekkürü açmak için çok risale okumak, okuduğumuzu muhakeme etmeye çalışmak, yani belli bir süre ciddiyetle cehd gayret çalışma gerekli. Aklımızı muhakemeye alıştırmak lazım. Soru cevaplı okumalar da hikmeti görmemiz için faydalı oluyor. Kalben tefekküre geçmek için acz ve fakrımızı anlamamız gerekiyor, o zaman meseleler kalbe inip, onun nazarıyla bakabiliyoruz. Cenabı Hak eksiklerimizi lutfuyla tamamlasın.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...