Risale-i Nur Külliyatı'na başlıyacağım kısmet olursa, ama nereden başlayacağımı bilmiyorum; yardımcı olur musunuz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu asırda imanımızı tahkiki ve sarsılmaz yapmanın en kolay ve kestirme çaresi şüphesiz Risaleleri dikkatle ve anlayarak okumaktır. Buna delil ise, bu eserleri okuyarak imanlarını kurtarıp veya tahkiki yapan yüzbinlerce, muhtelif sınıf insanlarıdır.

Maddi mikropların her tarafa yayılması gibi, şüphe ve tereddüt mikropları da her tarafa yayılma istidadı göstermektedir. Taklidi bir imanın bu manevi mikroplara karşı mukavemet göstermesi çok zorlaşmıştır.

Hangi risaleden başlamak gerektiği konusuna gelince; okunan her risaleden mutlaka istifade edilecektir. Ancak daha çok istifade edebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı prensipler vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

1.
Bulunduğumuz yerde, risaleleri okuyan insanlarla mutlaka tanışmak ve sohbet ortamına katılmaktır. Bu ortam, başta risalelerin anlaşılması olmak üzere bize çok şeyi kazandıracaktır. Manevi ve temiz bir atmosferde farkında olmadan çok faydalı şeyleri öğrendiğimizi ve yine farkında olmadan bunları yaşadığımızı anlayacağız.

2.
Anlayamadığımız yerleri sormak, yanlış ise düzeltmek, doğru ise onaylama imkanı bulmuş olacağız.

3.
Sırasıyla; Küçük Sözler, İman ve Küfür Muvazeneleri, Büyük Sözler, Tarihçe-i Hayatın ilk kısmı, Lem'alar, Mektubat, Şualar vs. şeklinde bir sıralama takip edilebilir. Ancak daha çok ihtiyaç duyduğumuz risaleleri daha fazla okuyabiliriz. Bazı risaleler üzerinde daha fazla yoğunlaşabiliriz. Vaktimiz nisbetinde okuma miktarımızı belirleyerek sistemli bir şekilde yapılan okumaların daha istifadeli olduğu tespit edilmiştir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Risale-i Nur okurken en iyi şekilde nasıl istifade edebiliriz? Sesli okumak mı, sessiz okumak mı? Çok okumak mı, düşünerek az okumak mı? Okuma sırası?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...