Risale-i Nur Külliyatı'nın Kırmızı Ciltli Olmasının Hikmeti Ne Olabilir?

Risale-i Nur Külliyatı'nın Kırmızı Ciltli Olmasının Hikmeti Ne Olabilir?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Konuyla alakalı olarak Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Bayram Yüksel Ağabey şöyle diyor:

"Mecmualar ciltlenip geldiğinde Üstadımız bayram ediyordu. Cilt işleri İstanbul'da yapılırdı. İstanbul'daki neşriyatı Ahmet Aytimur kardeşle Mehmet Fırıncı ve Mehmet Emin Birinci kardeşlerimiz beraber yaparlardı. Ankara'daki neşriyatı ise, Said Özdemir, Atıf Ural, Mustafa Türkmenoğlu, Tahsin Tola beraber yaparlardı. Üstadımız kırmızı ciltleri tercih ederdi. Formalar gelmeye başladığında, Üstad hatt-ı Kur'an ile takip eder. Bizler de yeni yazıyla her mecmua matbaada basılıp ciltli olarak geldiğinde, kapağından başlar, baş sahifesinden sonuna kadar o mecmua bitinceye kadar derslerimizi ondan yapardık. O mecmua bittiğinde sırasıyla diğer mecmuaları okurduk..." (Son Şahitler, III. Cilt, Bayram YÜKSEL.)

Ayrıca Üstadımız'ın kırmızı rengi sevdiği de bilinen bir durumdur. Risalelerde bu konuda şöyle bir yer geçmektedir:

"Aynı günde siyah bir mürekkebimiz vardı. 'Keşke güzel bir kırmızı mürekkebimiz olsaydı.' dedik. Biraz o mürekkepten taş üzerine döktük; siyah ve mor idi. Sonra yazmaya başladık. Tam istediğimiz tarzda kırmızı oldu. Bu hâle yedi-sekiz kişi pek çok hayret ettik. Bu işi de bir fâl-i hayr addettik. 'Fesübhânallah!..' dedik." (Barla Lahikası, 212. Mektup.)

Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden konuyla alakalı olarak başka bir hatıra elimizde mevcut olmadığından, ayrıca yapacağımız izahlar "tekellüflü tevil" olacağından yukarıdaki hatırayla yetiniyoruz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

meryem
İkincisi: Sizin telifiniz olan Fihristenin tashihinde, bir müstensihin noksan bıraktığı bir sayfayı, Tahsin'e dedim: "Yaz" O da yazmaya başladı. Sim siyah bir mürekkepten ve temiz kalemle birden yazdığınız ikinci cilt fihristenin makbuliyetine hüccet olarak o siyah mürekkep güzel bir kırmızı suretini aldı. Tâ yarım sayfa kadar bu garip hadiseye taaccüp edip bakarken, o mürekkep sim siyaha döndü. Sayfanın öteki yarısı, aynı kalem, aynı hokka tam siyah yazıldı. Bir zaman Barla'da, bağlardaki köşkte, Şamlı Mes'ud ve Süleyman'ın müşahedesiyle aynı hadiseyi başka şekilde gördük. Şöyle ki: Ben, sevmediğim için siyah bir mürekkebi kısmen döktüm. Birden, mütebakisi, çok beğendiğim güzel bir kırmızıya tahavvül etti.KASTAMONU LAH
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (mevlut)

Dikkatimizden kaçan iki hatırlatmayı nazarımıza verdiğinizden ötürü teşekkürlerimizi arz ederiz. Zaten bu sitenin en büyük amaçlarından biri, tüm kardeşlerimizin yardımlarıyla Risalelerden istifadeyi en azami derecede artırıp, bu siteyi mükemmel bir hale getirmektir. Bu da herkesin katkılarıyla gerçekleşecektir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
şefkat
SARI RENK İSLAMIN,KIRMIZI RENK İMANIN RENGİDİR.İFADESİ BU KONUYA BİR TASRİH GETİRİR Mİ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ihlasnur

hatıralarda mevcuttur: ilk neşredilen nurlar kapakları yeşil , vişne çürüğü, bordo, mavi gibi renklerden müteşekkildi. Daha sonra ise üstad hazretleri:''Kan Kırmızıdır, Kan Cihaddır, Risale-i Nur'da Nefisle En Büyük Cihad Olduğu İçin Risale-i N ur'un Kapakları Kırmızı Olacak.''demiştir. O günden itibaren hak, varis neşriyatlar kırmızı kapaklı olarak neşriyata devam edegelmektedir.. selam ve muhabbetle

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
bakiduman
Ben de kırmızının cihadı temsil ettiğini düşünüyorum. Binler selam
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Vbdestabe
risale nasılki içerigi ila muntazam cildi dahi öyle yani Sanii zülcelal risalenin herşeyini güzel yapmış :)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ebu-la_sey
risaleler manevi bir cihadı baştattığından ötürü kırmızı buna mümessil olarak düşünülmüş olabilir diye düşünüyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Reşha_
ehl-i tasavvufun mabeyninde marifetin rengi kırmzıdır. Risalelerin hangi cümlesini sıkarsak Marifetullah damlayacağı malumdur. Belki de Marifetullahı netice verdiğinden de kırmızıyı tercih etmil olabilir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serdar1973
1 aydır risalei nurları okuyorum.ilk bir iki hafta her okuduğumda ağladım.hatta bediüzzaman said nursi ye geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz sorusuna cevap verdiği bölümü okurken bediüzzamanın ekmek ve çorba gibi çok sade beslendiğini okuyunca, türlü çeşit yediklerim aklıma geldi secdeye kapanıp hüngür hüngür ağlamaya başladım.genelde dini konularda duygusalımdır ama risale i nurları okumaya başlayınca duygusallığım dahada arttı.risalei nurları ilk okumaya başladığım hafta ekmek yapma makinasıyla yaptığım ekmek irmik unundan yaptığım için içi sapsarı bir ekmek oldu.yani yediğim ekmeğin rengi herzamankinden farklı olarak okuduğum risalelerin sayfa rengiyle aynıydı. yine risale i nurları okumaya başladığım ilk hafta ,sohbet ettiğim bir sitede bana sanal hediye olarak profil resmimde yani avatar resmimin altında gözükecek şekilde kırmızı kapaklı tıpkı risalei nura benzeyen kitap hediye edildi.ayrıca risalei nurları okurken birden huzur buluyorum ve en son bir ay sonra bu gün odamda okurken perdenin renginden dolayı olsa gerek birden bulutların arasından güneş çıktığı için odamın içi parlak risalei nurların iç sayfasının sarı renginde ışıkla doldu.ışıkla risalei nurların sayfaların rengi aynıydı.bütün bunlar tefavukda olabilir,kendi zannımda olabilir ama sizlerle paylaşmak istedim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
toprakdere
Selamün aleyküm kardeşler bunu bilenler de bilmeyenlerde belki vardır ama ben geçenlerde öğrendim ve çok etkilendim. Risale-i Nur kaplarının kırmızı olmasının sebebi; "kırmızı" savaş anlamına geldiğinden üstad, "manevi savaşı" temsilen ve ayrıca bildiğiniz üzere üstad hapishanede iken sadece Bediüzzaman ve talebelerine kağıt ve kalem yasakmış bunun karşısında Nur talebeleri, "biz derimizi kağıt, kanlarımızı da mürekkep yaparız yine de bu risaleleri yazacağız Allahın izniyle" dediklerinden dolayı Üstad risale-i Nurun kaplarını kırmızı olarak vermek istemiş. Bayağı hoşuma gitti. Rabbim bizide hakk yolda olanlardan, Allah için Cihad edenlerden eylesin. vesselam...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...