"Risale-i Nur'un hâlis talebelerinin şifa duasının neticesi olarak, mu'cize gibi birden hârika bir kerametle şifa bulmamı size haber veriyorum." İlaçsız iyileşmek mümkün mü, bu yol herkese açık mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Peygamberlerin mucizeleri, evliyaların kerametleri özel bir ana mahsus olup, hayatın geneline umumi bir kural olamazlar. Bu âdetullah açısından mümkün değildir.

Peygamber Efendimiz (asm) açlık çekmiş, hastalanmış, rızık için ticaret yapmış, savaşta yaralanmış vesaire. Şayet mucize bir yaşam şekli olsa idi, Allah Habibini bu sıkıntılara hiç sokmazdı. Mucizeler, sadece Allah’ın elçisi olduğunu ispat etmek için gösterilen anlık birer hadiseler olup sürekli ve devamlı değildirler. Bu husus kerametler için de geçerlidir.

Yani doktorsuz, ilaçsız, sadece dua ile şifaya kavuşma düşüncesi, hayatın gerçekleri ve genel kuralları açısından uygun ve caiz değildir. Nitekim Üstadımızın bazı ilaçları kullandığı da bir vakadır.

Evliyalık taslayıp apandisi patlayan bir adamı doktora götürmezsen, helvasını yemeye geliriz. Şafi ismi şifayı sebepler aracılığı ile gönderiyor; bizim bu sebeplere müracaat etmemiz Şafi ismine müracaat etmek anlamına geliyor.

Rezzak ismi domatese, salatalığa, bibere gerek görmeden direkt karnımızda doygunluk hissini sebepsiz yaratabilirdi, ama öyle yapmıyor, doyurmak için gıdaları araç olarak kullanıyor. Nasıl yemek yemeden yaşamak ve doymak mümkün değilse, ilaç ve hekime gitmeden de şifa bulmak mümkün değildir, bu bir âdetullahtır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak
Cevabınız için teşekkür ederim Allah razı olsun. Bir arkadaş grubunda bu cevabınızı paylasmistim.arkadaslarimdan birisi normal insanlarında ilaçsız dua vesilesiyle şifaya kavuşacağı kaydını koydu kendisinin yorumunda bir haklılık payı olamazmi nedersiniz. Arkadasin konu hakkındaki cevabi Elbette ki bu tür olaylar lokal ve bazen hususi ikramlardır bu demek değildirki herzaman her hasta olduğumuzda oturup sadece dua ile iyileşmeyi bekleyeceğiz.Elbette ki sebepler dairesinde elimizden geleni yapacağız..Dua en tesirli ilaçtır çok hastalar varki doktorların ümit kestiği Veya tıbben elimizden birşey gelmez dediği hastalar yapılan dualar la şifa bulmuş tur.Böyle vukuatlar çoktur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

"Kerametvari şifalar ya da ıstırar anındaki dermanlar, hasaisten olup umuma teşmil edilemez." demek istemiştik...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...