Risalelerde neden her konu başlığı için farklı bir kelime kullanılmış? Sır, Nükte, Nokta gibi...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sır, nükte, nokta, habbe, şua, hubab vs. gibi konu başlıklarının iki temel hususiyeti bulunuyor.

Birincisi, bu gibi başlıklar külliyetli iman hakikatlerine işaret eden cüziyet oluyorlar, tıpkı damla ile deniz gibi. Yani Risale-i Nurlar Kur’an okyanusuna işaret eden küçük birer damla ve sızıntılar gibidir. Bu manaya işaret etmek için Üstad Hazretleri kılleti (azlığı) ima eden isimler takmıştır.

İkincisi, ince, derin ve dağınık manaların üzerinde duran küçük yol levhaları gibidir bu başlıklar. Bu başlıklarla yollar takip edilir ve derinliklere inilir. Trafikte levha ne ise bu başlıklar da odur yani.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

fakirullah
Kardeşim, Üstad Hz(RA) kalb ve aklın ittifakıyla, nefisle mücadele etmeyi gerektiren bir yolu "hayatta bulunan bir mürşid" OLMADAN, sırf kelamla, yazıyla tarif etmiştir. Bu yüzden seyr ü sulukun gidişatına bakan, iç alemimize dair ipuçları bu konu başlıklarında farklı kelimelerle verilmiştir. Mesela kendi nefsimiz için olan hakikatlere "nota" denmiş. "Noktalar" hakikati anlatırken, "nükteler" hakikatin iç alemimizdeki karşılıklarına bakar. "Sır"lar kalple görülebilen manalardır, orada akıl çok aşağıda kalır, etrafını kazsa da manayı teşhis eden kalptir. "Habbe" çok meyve veren bir tek tohum manasındadır. Bunlar acizane anlayabildiğim kadarı, tashih edilebilir. Yalnız şurası muhakkak ki bu kelimelerin her biri iç alemimizde hakikati hissediş ve kavrayış bakımından farklı yerlere temas eder ve götürür. İnsanın Lemalara muhataplığıyla, Şualara muhataplığı aynı değildir; Lemalar gece karanlığındaki yakamoz gibi, ani parıltı manasındadır, zulümatı yarar. Şualar ise güneşten gelen şua gibi çok kuvvetli ziya verir. Allah idrakimizi ve bunları yaşamamızı ihlasla artırsın.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...