Risaleleri yeni okumaya başladım; ancak eski okuduklarımı unutuyor gibiyim. Daha çok nasıl istifade edebilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, çok okumak değil, anlayarak okumak önceliğimiz olmalıdır. Bu yüzden keyfiyetli okumaya yönelmeliyiz, yani anlayarak okumaya özen göstermeliyiz.

İkincisi, mütalaa ve münazara ortamlarına sıkça katılıp, Risale-i Nurlar üstünde tecrübe ve birikimi olan kardeş ya da ağabeylerden istifade yoluna gitmeliyiz.

Üçüncüsü, kelime ve lügat çalışması yapıp, dil sorununu aşmak gerekiyor. Günümüz Türkçesi maalesef Risale-i Nurların zengin dil yapısını anlamakta yeterli olamıyor.

Dördüncüsü, ilmi tahkikat ve araştırmalara yönelip Risale-i Nurların muhteviyatını açacak ya da anlamaya vesile olacak bir takım terim ya da ilmi çerçevelerin talim edilmesi gerekir.

Beşincisi, Risale-i Nur'un en büyük vasıflarından birisi, insanlık içindeki bütün anlayış tabakalarına hitap etmesi ve onları aydınlatabilmesidir. Başka eserlerde bu vasıf çok nadir olarak görünüyor. Risale-i Nurlar havas, avam, alim cahil, zengin fakir, köylü şehirli, her kesime hitap eden bir eser olmasından, bir kelimesi ve cümlesi çok manaların depolu olduğu bir kitap hükmünü almış. Bu yüzden herkesin istifade ve anlayışı kabiliyet ve anlayışına göre oluyor; ama en alt kademedeki avam insan da istifadesiz kalmıyor.

Bu sebeple istifadeye kademeli olarak sabırla devam etmeliyiz. Birden her bir meseleyi anlamak mümkün olmayabilir. Mesela batılı bir filozofun ya da doğulu İbn-i Arabi'nin eserlerini anlamak için onların kıvamına varmak ve o seviyeye çıkmakla anlamak ancak mümkündür; onların eserleri sadece havassa hitap ediyor. Ama Risale-i Nurlar her kesime hitap ediyor.

Altıncısı, ilk etapta okunan şeyler unutulmuş gibi görünür ama aslında onlar unutulmaz, bilinçaltına depolanırlar; ihtiyaç durumunda tekrar gün yüzüne çıkarlar. Bu sebeple, ne de olsa okuduklarım aklımda kalmıyor, diyerek gevşeklik göstermemeliyiz.

Özet olarak, Risale-i Nurlar meyveli bir bahçe gibidir. O bahçede çok uzun dalların ucunda tatlı ve olgun meyveler de var, en alt kısmında boyu kısa olanlar için onların istifade edebileceği meyveler de var. Yani Risale-i Nurlar kimseyi meyvesiz bırakmayan güzel bir bahçe hükmündedir. Biz sabırla okumaya ve araştırmaya devam etmeliyiz, inşallah bu sabır ve metanetimiz boyumuzun daha yüksek meyvelere ulaşmasına sebep olacaktır.

İlave bilgi için tıklayınız:

Risale-i Nur Okuma ve Anlama Teknikleri

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Rabbim sizden razı olsun.sorularıma çok güzel cevaplar alıyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...