"Safdil kardeşlerimiz ve ihtiyata daha alışmayan yeni kardeşlerimizin sözlerinden mânâ çıkaran casuslar bulunur." Safdillik bir fıtrat mı, kurtulmak mümkün mü?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Safdil, "kolay aldanan, çabuk kandırılan"; hikmet ve tedbiri düşünmeden saf kalple hâdiseleri değerlendirmektir.

Bu tarif zaviyesinden baktığımızda, bir adamda safdillik varsa, bu onun fıtratıdır, müsamaha ile bakalım denilemez. Zira bu bakış açısı bir sürü ihmal ve suistimalleri netice verir.

Meseleyi derinlemesine tahlil eden, çok cihetlerle düşünüp hikmet terazisine vuran, meşveretin hukukunu muhafaza ederek çok akıllarla düşünen insan safdillikten kurtulur. Safi, temiz kalpli olmak güzel, ama tedbirsiz, hikmetsiz olmak güzel değil.

Meselâ; birisi, ortak bir iş yapacağı veya teşrik-i mesai edeceği birini, onu iyi tanıyan birine; "Şu kişi ile ortaklık yapsam zarar eder miyim?" diye soruyor. Safdil kardeşimiz de o kişinin sıkıntılarını bildiği halde "Anlatırsam gıybet olur" düşüncesiyle hakikati gizliyor. Böyle bir davranış; meşveretin hukukuna tecavüz, hakkı gizlemek, haksızlığa müsaade etmek, kul hakkına girmek, maddî ve manevî zarara sebep olmaktır.

Safdil olmayayım diye o kişinin bütün kusurlarını sayıp ortaya dökmek, kusurunu araştırmak, her halini tecessüs etmek de doğru değil.

Üstad Hazretleri böyle durumlarda nasıl hareket edileceğini şöyle ifade eder:

"Birisi de: Bir adam onunla teşrik-i mesai etmek ister, seninle meşveret eder. Sen de sırf maslahat için, garazsız olarak, meşveretin hakkını edâ etmek için desen: 'Onunla teşrik-i mesai etme. Çünkü zarar göreceksin.” (22. Mektup)

Risale-i Nur'un hakikatini bilmeyen, doğruyu yanlış gösteren cerbezeli kimselerin demagoji tuzağına düşen safdil hocalarımızın da kabahati büyük. Zira hayırlara vesile olan bir eser hakkında malumat sahibi olmadan hüküm sahibi olduklarını zannedip ileri geri atıp tutabiliyorlar. Ne var ki bunlara da vurmak, çürütmek safdillikleri doğru olmadığı gibi doğru değildir.

Bizler muvazeneyi muhafaza noktasında azami gayret etmeliyiz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hamditas
ALLAH Razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...