"Şahsi dükkânımı katiyyen kapamışım. Bana o mukaddes dükkânın hizmetkârlığı yeter. Müflis bir hizmetkâr olsam, daha hoşuma gidiyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şahsıma haddimden fazla hüsnüzan edip şahsımdan, bir istifade-i maneviyeyi niyet etmektir. Şu veçhi de kabul etmem. Çünkü ben Kur’an-ı Hakîmin sırf bir hizmetkârıyım, o mukaddes dükkânın bir dellalıyım. Şahsi dükkânımdaki perişan, ehemmiyetsiz şeyleri satışa çıkarmayacağım ve çıkarmak istemiyorum. Çünkü Kur’an-ı Hakîmin kutsi elmaslarının kıymetlerine şüphe iras etmemek için, perişan ve şahsi dükkânımda bulunan kırık cam parçalarını satsam, hakiki sarraf olmayan müşteriler, tellallık vaktinde elimde gördükleri elmaslara da şişe nazarıyla bakabilirler; zihinlerine bir iltibas, bir şüphe gelir. Onun için, şahsi dükkânımı katiyen kapamışım. Bana o mukaddes dükkânın hizmetkârlığı yeter. Müflis bir hizmetkâr olsam, daha hoşuma gidiyor."(1)

Risale-i Nur Üstad'ın ilmi kudreti ve zihni bir çabası ile telif edilmiş bir tefsir olmayıp, Kur’an ayetlerden süzülüp gelen vehbi ve manevi bir tefsirdir. Bu sebeple Risale-i Nurlar Kur’an’ın malıdır ve ondan nebaen eden bir nurdur.

Üstadımız Risale-i Nur'a şahsi düşüncelerini, kesbi ilmini ve hususi mizacını aksettirmeden, tam bir ayna olmuştur. Risale-i Nur'a kıyasen şahsi ilmini kırık cam parçalarına benzetiyor.

Şayet Üstad şahsiyeti ve benliği ile Risale-i Nur ve muhatapları arasına girse, o zaman muhatapların büyük bir kısmı hakiki bir sarraf olmadığı için elmas olan Risale-i Nur'u Üstad'ın cam kırıkları mesabesinde olan şahsi fikriyatı ile aynı görüp imtina edeceklerdir. Bu sebeple Üstadımız benliğini ve şahsiyetini Nurlara feda edip tamamen Risale-i Nurları nazara veriyor.

Pazarda bir tezgâhta hem kendi fikirlerini hem de mahz-ı nur olan Risale-i Nuru beraberce satmaya çalışmak kafa karışıklığına sebep olur. Bu yüzden tezgâhta sadece Nurlar satılmalı ki, insanlar tam teveccüh edebilsinler. Üstadımız tam da bunu yaparak şahsını değil Nurları nazara veriyor.

1) bk. Barla Lahikası, 219. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

abdussamet-

Cok tesekkur ederim 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdussamet-

Peki bu bahsin siyasetle bi alakasi var mı 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Üstadımızın insanları kendi şahsına ve manevi makamına çağırmadığı kast ediliyor. Nazarları doğrudan Risalelere ve iman hakikatlerine çevirip, kendisini manen müflis göstermek daha hoşuna gidiyor. Siyasetle doğrudan bir alakayı kuramadık.....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
abdussamet-

Tamam teşekkür ederim 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...