"Şecere-i ömrümün kırk beşinci senesi olan kırk beşinci dalındaki yüksek makamından, ta hayatımın aşağı tabakalarına nazar gezdirdim..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...Şecere-i ömrümün kırk beşinci senesi olan kırk beşinci dalındaki yüksek makamından, ta hayatımın aşağı tabakalarına nazar gezdirdim. Gördüm ki, o aşağıda, herbir dalında, her bir senenin zarfında sevdiklerimden ve alakadarlarımdan ve tanıştıklarımdan hadsiz cenazeler var..." (Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, Beşinci Rica)

Üstadımız burada ömrünü bir ağaca benzetiyor. Kırk beşinci senesi ifadesi ise, bu paragrafı kaleme aldığı yaşı oluyor. Bu yaşta hayatını gözden geçiriyor ve yaşadığı anı yani kırk beşinci yaşını hayatının zirvesi olarak görüyor. Çünkü kırk ile elli yaş arası insanların artık zevale ve ahirete göçüşün eşiğinde olduğu bir yaş aralığıdır. Artık sevdiklerini teker teker kabre emanet bıraktığı bir döneme rast gelir. O zamanki kırk yaşı ifade eden dalın en yüksek olduğunu, doğumundan başlayan ve bu yaşa kadar gelen ömrünü ise köklerden ta bu yüksek dala uzanan bir seviyede görüyor.

Aşağıdaki yaş yaşadığı dönemi yani kırk beşinden önceki hayatı ifade ediyor ki o dönemlerde çok insanların ölümüne şahit oluyor ve sevdiklerinden ayrılıyor. Hatta her bir yıl bir dal her dalda çok cenazeler bulunuyor. Üstadımız Birinci Dünya savaşını da yaşadığı için, bu çok anlamlı bir ifade oluyor. Çok arkadaş ve talebelerini savaş meydanında şehit veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...