"Sefahet ehlini ve dalâlete düşenleri o cihetle, aklı başında olanlarını kurtarıyor." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur, bu dünyada bir mânevî cehennemi dalâlette gösterdiği gibi, imanda dahi bu dünyada mânevî bir cennet bulunduğunu ispat ediyor. Ve günahların ve fenalıkların ve haram lezzetlerin içinde mânevî elîm elemleri gösterip, hasenat ve güzel hasletlerde ve hakaik-i Şeriatın amelinde cennet lezaizi gibi mânevî lezzetler bulunduğunu ispat ediyor."(1)

Allah, hikmet, rahmet ve şefkatiyle her haram lezzetin içine peşin bir acı ve azap katmıştır, ta ki insanlar bu acı ve azabı görüp haramlardan uzak dursunlar. Mesela, içki haram bir lezzettir, ama içinde peşin birçok azap ve acılar vardır.

Alkolün zararlarını ve peşin cezalarını maddeler halinde kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Yemek borusu, gırtlak, mide ve pankreas kanserleri,
  • Doğru düşünememe, karar verememe ve hareket edememe gibi beynin işlevlerini bozması,
  • Uyku bozuklukları, baş ağrısı, göz tahribatı,
  • Kalp ve kan dolaşımı hastalıkları,
  • Kan pıhtılaşmasını engelleme,
  • Karaciğerde ağır hasar.(2)

Diğer haramları da buna kıyas edebiliriz.

Risale-i Nur'un tesirli olmasının bir sırrı da haram lezzetlerin içinde, manevi elim elemleri gösterip kör ve akibeti düşünmeyen hissiyatı mağlup etmesidir. Diğer nasihatçiler cehennem ile korkutuyorlar, oysa bu asır insanlarının ruhu ve fikri maddecilik fikri ile sersemleştiği için, bu korku onlara tesir etmiyor, etse de etkisi cüzi ve kısa kalıyor. Risale-i Nurlar hem haramlar içindeki peşin azap ile hem de tahkiki iman dersinin verdiği cehennem korkusu ile tam etki sağlıyor...

"Sefahet ehlini ve dalâlete düşenleri o cihetle, aklı başında olanlarını kurtarıyor."(3)

Risale-i Nur, Kur’an'dan aldığı ilham ve feyiz ile haram ve günahta gidenleri kuvvetli ve etkili imani nasihatler ile ayıltıp meşru ve helal daireye çekiyor. Bunu yaparken haram ve helallerin dünyevi neticelerini göstererek yapıyor.

Zira bu asırda maddecilik ön plana çıktığı için, insanlar ancak dünya hayatındaki zarar ve faydalardan etkileniyorlar. Üstadımız da bu gerçeğe uygun olarak, bu dünyada bir manevî cehennemi dalâlette gösterdiği gibi, imanda dahi bu dünyada manevî bir cennet bulunduğunu ispat ederek insanları etkilemeye çalışıyor.

Her dalalet ve sefahatte gideni ayıltmak ve hakka çevirmek de kolay ve mümkün değildir. Üstadımızın aklı başında olanlar” ifadesi de bu gerçeği dile getiriyor. İnsan bu hürriyet asrında kendi irade ve gayreti ile meseleye sarılmaz ise hariçten ıslah mümkün olmaz.

Dipnotlar:

(1) bk. Hutbe-i Şamiye.
(2) YEŞİLAY web sayfasından alınmıştır. Erişim: 10 Ekim 2015.
(3) bk. Hutbe-i Şamiye.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tarihler
Allah razı olsun çok güzel bir yanıt. Derse bir arkadaşı getirmek için ne yapmalıyız bu düsturu kendimize rehber edinerek yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...