"Şimdiki hükûmetin kanununda, vazife haricinde bir meziyeti, bir fazileti kendine takıp, onunla bir kısım millete tahakküm edip nüfuzunu icra etmek,.." cümlesindeki "meziyet" ve "fazilet"ten kastedilen nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki meziyet ve fazilet; Üstad Hazretlerinin ilmi, takvası, zekâsı, ibadetteki fevkalade üstünlüğü, manevî makam sahibi olması, velayeti gibi birçok hususiyetleridir. Bu gibi hususiyetler herkeste bulunmadığı için, elbette insanların nazarında böyle mübarek zatlara ayrı bir değer, ayrı bir hürmet manası oluşuyor. Bu da zamanın din ve maneviyat düşmanlarını rahatsız ediyor. Zira Üstad Hazretlerine karşı aşırı bir alaka ve teveccüh, onların tatbik etmek istediği batıl ve bozuk efkârlarının tesirini kırıp akim bırakıyor. Bu da Üstad Hazretlerine baskı ve zulüm yapmalarına sebebiyet veriyor.

Özellikle de Üstad Hazretlerinin derin ilmi onları rahatsız ediyor. Zira onlara göre din, sadece resmi organların inhisarında ve tekelindedir. Bu resmi organın dışında kimse dine sahip çıkamaz ve kimse din adına ilim neşredemez, diye bir zorba anlayışları var. Hâlbuki İslam hiçbir şahıs ya da kurumun inhisarında ve tekelinde olmaz ve olamaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...