Block title
Block content

"Sûre-i Yâsin, lâfz-ı Yâsin’de yazıldığı gibi..." İzah eder misiniz? Bu bir harfin içerisine sûrenin tamamını yazmak mıdır?

 
Soru Detayı:

5.lemada ilk prgrafta sureyi yasin lafzı yasinde yazildigi gibi demek nasil oluyor.bir harfin icine surenin tamamini incecik yazip yerlestirmek demekmidir.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl ki bir kitap, eğer yazma ve mektub olsa, onun yazmasına bir kalem kâfidir. Eğer basma ve matbu olsa, o kitabın hurufatı adedince kalemler, yani demir harfler lâzımdır, tâ o kitap tab’ edilip vücut bulsun. Eğer o kitabın bazı harflerinde gayet ince bir hatla o kitabın ekseri yazılmışsa Sûre-i Yâsin, lâfz-ı Yâsin’de yazıldığı gibi o vakit bütün o demir harflerin küçücükleri, o tek harfe lâzım, tâ tab edilsin."(1)

Bir harfin içine surenin tamamını incecik bir şekilde yazıp yerleştirmek, sureyi normal bir şekilde yazmaktan daha zor daha sanatlı daha maharet isteyen bir durumdur.

Bu durumu matbaada yazabilmek için harflerin çok ince, latif ve harika bir şekilde kalıplara dökülmesi icap ediyor. Bu ise müthiş bir ustalık ve beceri gerektirir. Bunun tesadüfen veya akılsız sebepler eli ile yapılması mümkün değildir. Öyle ise usta bir hattat tarafından yazılmış demen gerekir.

Yasin suresini normal bir şekilde yazmak yasin harfinin içine ince bir hat ile yazmaktan daha kolay daha basittir. Normal yazıyı bir katibe verip ondan daha zor ve ustalık gerektiren bir harf içine ince hat ile yazmayı tesadüfe havale etmek ahmakça bir tutum olur.

Üstadımız bu örneği kainat kitabına uyguluyor. Tabiat denilen koca alemin harf mesabesinde olan küçücük bir sineğin içine yazılmış olması Yasin suresinin yasin harfinin içine yazılmasından daha acayip daha mucizevi daha harika bir durumdur; buradaki ana mesaj burasıdır.

(1) bk. Sözler, Yirmi İkinci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...