"Sure-i Yasin, lafz-ı Yasin’de yazıldığı gibi..." İzah eder misiniz? Bu bir harfin içerisine surenin tamamını yazmak mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl ki bir kitap, eğer yazma ve mektub olsa, onun yazmasına bir kalem kâfidir. Eğer basma ve matbu olsa, o kitabın hurufatı adedince kalemler, yani demir harfler lâzımdır, ta o kitap tab’ edilip vücut bulsun. Eğer o kitabın bazı harflerinde gayet ince bir hatla o kitabın ekseri yazılmışsa Sure-i Yasin, lafz-ı Yasin’de yazıldığı gibi o vakit bütün o demir harflerin küçücükleri, o tek harfe lazım, ta tab edilsin."(1)

Bir harfin içine surenin tamamını incecik bir şekilde yazıp yerleştirmek, sureyi normal bir şekilde yazmaktan daha zor ve daha sanatlıdır.

Bazı kıblegâhlarda Ya ve Sin harflerinin büyük ebatta yazıldıklarını ve bu iki büyük harfin içerisine Yasin suresinin tamamının yazıldığını görürüz. Üstat Hazretleri bunu bir misal olarak veriyor. Bu misali çok şeye tatbik edebiliriz. Mesela, bir ağacın yazılması büyük harflerle Yasin yazmaya benzetilirse, onun bütün planının çekirdeğinde yazılması küçük harflerle Yasin yazmak gibidir.

Tabiat denilen bu muhteşem âlemdeki temel unsurların harf mesabesinde olan küçücük bir sineğin içinde de bulunmaları ve görev yapmaları Yasin suresinin “Yasin” harflerinin içine yazılmasından daha acayip, daha mucizevi ve daha harikadır.

1) bk. Sözler, Yirmi İkinci Söz, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...