"Tanıttırmak ve sevdirmek, elbette meyl-i merhamet ve irade-i nimetten geliyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsandaki "ene" duygusu sadece Allah’ın sonsuz sıfatlarını bir nebze idrak etmek için verilmiş mukayese vasıtasıdır. Yoksa Allah’ın sıfat ve şuunatını birebir tutan bir mizan değildir. Bu nedenle bizdeki küçücük cüz'i ölçücükler ve sanatçıklarla Allah'ın sonsuz ve zati olan hakiki sıfatlarını anlayabiliyor ve okuyabiliyoruz.

İşte Allah kâinattaki sonsuz hikmetleri ile kendini bize tanıttırmak, sayısız ikram ve nimetleri ile de sevdirmek istiyor. İnsana düşen vazife ise, iman ile O’nu tanımak, ibadet ile O’na kendini sevdirmektir. O’nun sonsuz şefkat ve keremi ikram ve ihsan etmek isterken, kibriya ve azameti de hamd, tesbih ve tekbir istiyor.

Bunun böyle olduğunu vahiy yoluyla nakli delillerle ilmi olarak anladığımız gibi, ruhumuza takılmış hisler ve cihazlarla da vicdani olarak da anlayabiliyoruz. Yani bir insanın zayıflara ve muhtaçlara yardım etmesinin arka planında bu inayeti tetikleyen ve besleyen mühim hislerden birisi de merhamet etmek, tanınmak ve duaya vesile bulmaktır. Bu hislerden de anlıyoruz ki, bu hisleri bize veren Cenab-ı Hakta da bu şuunat dediğimiz özel haller bizim taşıdığımız hisler nevinde olmasa da daha nezih ve mukaddes hali mevcuttur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...