"Tecdid-i biat , memuriyetini kabul ve getirdiğin kanunlarına itaat ve evâmirine teslim ve taarruzumuzdan selâmet" kelimelerinin "selam" lafzıyla münasebetini birer birer açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir adam yeni bir menzile girdiği zaman menzildeki zatlara selâm ettiği gibi, 'Binler selâm sana, yâ Resulallah.' demeye bir arzuyu içimde coşar buldum. Güya bütün ins ve cinnin adedince selâm ediyorum. Yani, sana tecdid-i biat edip, memuriyetini kabul ve getirdiğin kanunlarına itaat ve evâmirine teslim ve taarruzumuzdan selâmet bulacağını selâmla ifade edip, benim dünyamın eczaları ve zîşuur mahlûkları olan umum cin ve insi konuşturup, herbirerlerinin namına bir selâmı, mezkûr mânâlarla takdim ettim."(1)

Peygamber Efendimize (asm) salat ve selam getirmek Kur’an'da da zikredilmiş kuvvetli bir sünnettir.

"Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygambere hep salat (rahmet ve sena) ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve tam bir içtenlikle selâm verin."(Ahzab, 33/56)

Salat ve selamın içinde zımni olarak tecdid-i biat, yani Hazreti Peygambere (asm) olan imanımızı yenileme ve tazeleme de bulunuyor. Yani salat ve selam hem bir dua hem de imanı tazeleme niteliğindedir. “Yani, sana tecdid-i biat edip, memuriyetini kabul ve getirdiğin kanunlarına itaat ve evâmirine teslim ve taarruzumuzdan selâmet bulacağını selâmla ifade edip,” ifadeleri de bu manaya geliyor.

Ayrıca salavat ve selamla müminler Hz. Peygamber (asm)’e karşı görevlerini daha sık hatırlamakta, onun buyruklarıyla irtibata geçme ve ona olan sevgilerini artırma vesilesi bulmaktadırlar.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...