"Te’vilât ile bir nevi tahrifat içinde hizmet-i diniye tam olamaz diye, hâdisat bize kanaat vermiş." Bazı baskılarda "hizmet-i diniye tam olabilir" diye geçiyor, doğrusu hangisi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Risale-i Nur’un mesleği, sair tarikatlar, meslekler gibi mağlûp olmayarak, belki galebe ederek pek çok muannidleri imana getirmesi, pek çok hâdisâtın şehadetiyle, bu asırda bir mu’cize-i mâneviye-i Kur’âniye olduğunu ispat eder. O dairenin haricinde, ekseriyetle, bu memlekette, bu hususî ve cüz’î ve yalnız şahsî hizmet veya mağlûbane perde altında veya bid’alara müsamaha suretinde ve te’vilât ile bir nevi tahrifat içinde hizmet-i diniye tam olamaz diye, hâdisat bize kanaat vermiş."(1)

Doğrusu yukarıda vermiş olduğumuz şeklidir. Hem “olabilir” ifadesi paragrafın akışına uygun düşen bir kelime değildir. Zira “olabilir” denildiği zaman, paragraf ve cümle anlamsız bir hâle gelir.

“O dairenin haricinde, ekseriyetle, bu memlekette, bu hususî ve cüz’î ve yalnız şahsî hizmet veya mağlûbane perde altında veya bid’alara müsamaha suretinde ve te’vilât ile bir nevi tahrifat içinde hizmet-i diniye tam olabilir diye, hâdisat bize kanaat vermiş.”

Görüldüğü gibi bu ifade manaya hiç uymuyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-I, 34. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...