Üstad Bediüzzaman Said Nursi ile Kazım Karabekir arasında nasıl bir ilişki vardır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bediüzzaman ve Karabekir arasındaki münasebetler hakkında ayrıntılı bilgi olmamakla birlikte, aralarında bir dostluğun olduğu tahmin edilmektedir. Karabekir, Bediüzzaman'ın Ruslara karşı talebeleriyle birlikte savaştığından haberdardır.

Aziz Tayyar'ın hatıralarında; Karabekir'in Bediüzzaman'a hayranlığından, Ruslara karşı yaptığı savaşı takdir ettiğinden ve onu görmek istediğinden söz edilmektedir.(1)

Bediüzzaman'ın dâvet üzerine Ankara'ya gelip özellikle namaz konusuna ağırlık veren bir beyannameyi neşretmesi ve bu beyannamenin Karabekir Paşa tarafından M. Kemal'e götürülüp okunması, daha önceden bir dostluğun olduğuna delil olabilir.

Emirdağ Lâhikası'nda yer alan (s. 156) bir mektubundan anladığımıza göre Bediüzzaman'ın bazı dostları, o dönemde Meclis Başkanı olan Karabekir'den Nur Talebelerinin sıkıntılarını gidermek için yardım talebinde bulunmayı düşünmüşlerdir. Fakat Bediüzzaman, istirahati için şikâyet ve ricada bulunmayacağını, kendisine verilen sıkıntılara,

"Allah bana yeter. O ne güzel vekildir."(Âl-i İmran, 3/173)

âyetini okuyup tahammül ettiğini belirtmektedir. Akabinde, Karabekir ile eskiden dost olduklarını, hâlâ merdane mesleğini muhafaza edip etmediğini sormakta, eskiden olduğu gibi Nurlara zararı olmayıp faydası varsa selâmının kendisine iletilmesini istedir.

Ancak, ahiret hayatları için Nurlara müracaat etmeye tenezzül etmeyenlere karşılık, ahiret hayatının yanında hiçbir önemi olmayan dünya hayatı için de siyasetçilere tenezzül edilemeyeceğini sözlerine eklemektedir.

Yine bir başka mektubunda da (Emirdağ Lâhikası-I, 145. Mektup) Karabekir'den iyilik istemediğini, sadece seleflerinin yapmış oldukları tayzik ve zulme meydan vermemesinin yeterli olacağını belirtmektedir.

(1) bk. Necmeddin ŞAHİNER, Son Şahitler, II/79-80.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Türkoğlu
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Nurcuların böyle bir site kurup gelen suallere karşılık vermelerini oldukça takdire şayan buldum. Çalışmalarınızda başarılar temenni ederim. Saygılarımla.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...