"Hem hayatta olanlar içinde hem üstadlar dairesinde bulunmasına hayret ederdim." Bu daire nedir, başka daireler var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Medrese-i Nuriyenin mübarek üstadı Hacı Hafız Mehmed’in vefatı münasebetiyle taziye ediyoruz."

"Büyük üstadlarımın dairesine kazançlarımı bağışladığım zaman Hafız Ali, Hafız Mehmed, Mehmed Zühtü ve Savlı Ahmed ve Hasan Feyzi içinde, ihtiyarım olmadan Hacı Hafız Mehmed daha hayatta iken on günden beri onların içinde görüyordum."

"Derdim, 'Vefat edenler içinde bu da bulunsun.' İlişmedim. Hem hayatta olanlar içinde, hem üstadlar dairesinde bulunmasına hayret ederdim." (Emirdağ Lâhikası-I, 150. Mektup)

Üstad'ımızın bu ifadelerinden, dua ettikleri kimseleri makam ve derecesine göre tasnif ettiğini anlıyoruz. "Büyük üstadlarım" ifadesinden manevi âlemde feyiz aldığı İmam-ı Rabbani, İmam-ı Gazali, Gavs-ı Geylani vs. gibi zatlar anlaşılıyor. Üstad'ımız böyle üstadları ayrı bir liste şeklinde duasına dahil etmiş.

Hafız Ali, Hafız Mehmed, Mehmed Zühtü ve Savlı Ahmed ve Hasan Feyzi gibi talebelerini de bu listenin yani üstadlar listesinin içine aldığını görüyoruz. Bahse konu olan Hacı Hafız Mehmed Ağabey de bunlardan bir tanesi oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...