Üstad, ihlas sırrının bozulmaması için uhrevi makamlar verilse bile bırakmaya kendimi mecbur biliyorum, diyor. Diyelim ki birisine uhrevi makam verildi. Bu iradeyle terkedilebilecek bir mesele midir ki Üstad böyle bir ifade kullanıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ahiretteki manevi makamlar, dünyadaki ameller ile kazanıldığı için, insan dünyadaki ameli terk ederse, ahiretteki makamından olur. Öyle ise bu dünyevi amelleri yapmak, insanlar arasında huzursuzluğa ve ihlasın zedelenmesine sebebiyet verecekken, bunu terk etmekle bu zararlar bertaraf edilebilir ve dolayısı ile amellere bağlı olan makamlar da terk edilmiş olur.

Mesela, birisi güzel bir ders yapıyor. Yalnız bu dersten bazıları enaniyet sebebi ile rahatsız oluyor. Bu rahatsızlık cemaat arasındaki ihlas ve uhuvvetin bozulmasına sebebiyet veriyor. Bu güzel dersi yapan zat, dersin istifade edilmesinden bir takım sevaplar elde ediyor ve bu sevaplar da uhrevi hayatta makamlara dönüşüyor. Bu şahıs sırf cemaatin ahengini düşünerek ders yapmayı terk etse, dersten hasıl olan sevapları ve bu sevaplardan meydana gelecek olan uhrevi makamları terk etmiş oluyor. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bir de Üstad Hazretlerinin "verilse bile" ifadesi, farazi bir değerlendirme olup, ihlas ile hareket etmenin önemine işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
s.a. peki cemaatin ahengi için fedakarlık yapıp ders yapmayı terkederek uhrevi mamamları terkeden için Allah çok daha büyük mükafatlar vermeyecek midir? dünyadaki makamı terkeden o kişiyi Allah ahirette fazlasıyla mükafatlandırmaz mı?hizmet yaparken sadece Allah rızasını düşünüp cenneti ve makamlarını hatırımıza bile getirmeyelim mi yoksa şevk olsun diye büyük mükafatlar verileceğini düşünelim mi? sevgiler...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Bu bir seviye meselesidir. Kişinin durumuna göre değişir. Üstad zaif olanlar için bir şevk vesilesi olur demektedir. Cennetin mükafatlarını düşünmek ve şevke medar yapmanın dinen hiç bir sakıncası yoktur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...