Üstad neden bu kadar çok eleştiriliyor? Üstad neden o kadar çok sürgün yedi ve hapis yattı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meyveli ağaç taşlanır." atasözünde olduğu gibi, Üstadımız bu zamanda dini anlamda çok büyük hizmetlere ve güzelliklere vesile olduğu için, din düşmanları tarafından daima birinci büyük düşman ve tehlike olarak algılanmış ve öyle muamele görmüştür.

Bu sadece Üstada özgü bir durum değil, tarihte bütün evliya ve alimlere uygulanan genel bir durumdur.

Eleştiriler üç sebepten dolayı geliyor:

Birisi, dinsizlerin kasıtlı ve art niyetli eleştirileridir ki bu tarz eleştiriler genelde yapıcı değil yıkıcıdır. Yani düşmanlık hissiyatından gelen eleştirilerdir ki bunların amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir.

İkincisi, hasetlik duygusundan gelen eleştirilerdir. Bu tarz eleştiriler genelde nefsini ıslah edememiş, olgun olmayan şeyh ve kötü alimlerde diye de bilinen ulema-i su tarafından gelen eleştirilerdir. Bunların derdi kendilerini satmak ve kendi egolarını tatmin etmektir. Üstadımıza olan ilgi ve alaka bunları bu yüzden rahatsız ediyor, hasetlik damarlarını tahrik ediyor. Müspet hareket gereği bu kesimle de polemiğe girilmemelidir. İkna edici cevaplar ile yetinilmelidir.

Üçüncüsü, gerçekten ve ilmi anlamda tenkit edenler. Bunlar Risale-i Nur'u tam kavrayamadıkları için, insaf ve ilmi bir çerçevede öğrenmeye ve anlamaya çalışıyorlar. Bu kesime ilmi ve mukni cevaplar verilmeli ve durum güzelce izah edilmelidir. Bu tarz insanların tenkitleri yıkıcı değil yapıcıdır. Hatta Nur camiasındaki alimleri ve aydınları tekemmül ettiren hayırlı bir dinamiktir bu münekkitler. Bu yüzden bunların tenkidi hoş karşılanmalı ve güzelce meseleler izah edilmelidir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...