Üstad, sinek taifesinin "tanzifat memurları" olduğunu söylüyor, fakat bazı sinekler (sıtma) mikrobunun taşıyıcısıdırlar. Bunu izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sinek pisliği, tıp cihetiyle zararı yok bir maddedir ki, bazan tatlı bir şuruptur. Fakat sinek, yediği binler muhtelif muzır maddelerin ve mikropların ve semlerin menşei olmakla, sinekler küçücük istihâle ve tasfiye makineleri hükmüne geçmeleri hikmet-i Rabbâniyeden uzak değildir, belki şe'nindendir."

"Evet, arıdan başka sineklerin bazı tâifeleri var ki, muhtelif ve müteaffin maddeleri yerler, mütemâdiyen pislik yerine katre katre şurup damlatırlar. O semli, müteaffin maddeleri ağaçların yapraklarına yağan kudret helvası gibi tatlı, şifâlı bir şuruba tebdil ederek, bir istihâle makinesi olduklarını ispat ederler. Bu küçücük fertlerin ne kadar büyük bir milleti, bir tâifesi olduğunu göze gösterirler. 'Küçüklüğümüze bakma. Tâifemizin azametine bak, "Sübhânallah" de.' diye lisân-ı hal ile söylerler."(1)

Bu paragrafta genel hatları ile sineklerin ve benzer türlerin ne kadar harika ve mükemmel bir sanat-ı İlahi oldukları ifade ediliyor.

Mesela, sineklerin bir türü badem ve zerdali ağacında çoklukla yaratılıp siyah bir kütle şeklinde dala yapışık kalıyorlar. Bu sineklerin kimyagerliği ile o dal ve ağaçlardan sinek pisliği yerine, faydalı damlalar akıyor. Bu damlaları başka sinek türleri emerek, başka çiçek ve bitkilere taşıyarak, o bitkilerin döllenmesine yardımcı oluyorlar.

Buna benzer bir çok sinek türünün böyle muazzam ve bizim alanımıza girmeyen bir çok fayda ve fenni hikmetleri bulunuyor. Bunları bilimsel kitaplardan araştırabiliriz.

Bazı sinek türlerinin hastalık mikrobunu taşıması tesadüf değil, ekolojik düzenin bir parçasıdır. Bu yüzden bir sinek türünün bu zararlı taşıyıcılığı, Üstad Hazretlerinin yukarıda yapmış olduğu genel değerlendirmeye gölge düşürmez. Üstad Hazretlerinin yukarıdaki genel değerlendirmesi, arıları da içine alan çok büyük bir türü ifade ediyor.

Anofel denilen sivrisinek türünün bize göre bir iki zararlı haline bakıp sinekler genel manada zararlı bir tür, diyemeyiz.

Hatta bilim adamları bazı sivrisinek türleri üzerinde çalışmalar yaparak bu tarz virüsleri tamamı ile dezenfekte etmeyi hesaplıyorlar.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
İnsan ahsen-i takvimde yaratılıyor,bazıları esfel-i safiline düşüyor.Her tür,cins yaratılmışlarda bu kanun var aslında.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erhangul01

Üstad hazretleri ''Muzırların yalnız zararlarını def için mücâdele olabilir.'' diyor. Sanırım burada anofel gibi insanoğlu için zararlı olabilecek turlerin zararlarının defi için mücadele de bir sakınca olmayacağı ifade ediliyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...