Üstad'ımızdan sonra neden mürşit gelmeyecek, eserler tek başlarına mürşit olabilirler mi, insan olarak mürşide ihtiyaç yok mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl Peygamber Efendimiz (asv) şahsı itibari ile olmadığı halde, O'nun nübüvveti ümmetinin alimleri tarafından devam ettiriliyor ise; aynı şekilde Üstad'ın da şahsı olmadığı halde, onun iman ve mürşitlik hizmeti, talebeleri ve cemaati tarafından devam ettiriliyor ve ettirilecektir.

Ancak iman hizmeti değişir de, şartlar tamamen yeni bir mürşidi iktiza ederse, o zaman yeni mürşit ve yeni müceddid manası gerekir. Yoksa insanlığın tekamül kanunu gereğince, son kamil dönemini yaşadığı günümüzde, yeni şartların oluşması ve yeni mürşidi iktiza etmesi mümkün görünmüyor.

İnsanlığın son demlerini yaşadığına dair çok hadis ve emareler vardır. Nasıl insanlık tekamül edip son peygamber kıvamına gelmiş ise; aynı şekilde insanlık son mürşit ve müceddit kıvamına da gelmiştir.

İmam-ı Azam’ın bin iki yüz yıl önce yaptığı fıkhi irşadat, nasıl hayatiyetini ve önemini devam ettiriyor ise; İmam Nursi’nin yaptığı irşadatın da, ta kıyamete kadar devam etmesi gayet makuldür. İrşadın sadece şahsa endekslenmesi doğru değildir. Şahıslar gelip geçer ama; eserler kalıcıdır. Bu kalıcı eserleri tatbik eden insanlar da, her dönemde çoklukla bulunur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...