"Vâhid-i Ehad olan Kadîr-i Ezelînin kalemiyle mektub olmazsa ve tabiata, esbaba mensup matbû ise, o vakit senin vücudundaki bir hüceyre-i bedenden tut, birbiri içinde daireler misilli, binler mürekkepler adedince tabiat kalıplarının bulunması..." izah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arabanın her bir parçası için bir kalıp olur ve o kalıp o parçayı basar. Mesela direksiyon simidini basan kalıp, direksiyon simidine uygun bir kalıptır. Bu kalıpla vites kolu basılamaz. Vites kolonu basan kalıpla da direksiyon simidi basılmaz vs... Her bir parça için mühendisler ayrı bir kalıp tasarlamıştır. Bu da arabanın parçaları adedince kalıpların ve tasarımların olmasını iktiza eder. Bu yüzden bir araba üretmek için şehir büyüklüğünde fabrikalar kurulmuştur.

Şayet insanın yaratıcısının Allah olduğu kabul edilmez ise, aynı bu misaldeki gibi insanın bedeninde çalışan milyonlarca hücre ve azalar için ayrı ayrı milyonlarca kalıplar ve tasarımlar gerekir. Akciğer için bir kalıp gerektiği gibi kalp ve böbrek için de ayrı kalıpların olması gerekir ki, bir insanın oluşması için dünya büyüklüğünde kalıp fabrikasının olması gerekir. Bu ise imkansız bir şeydir. On yirmi santimlik anne rahminde böyle azim kalıpları göremiyoruz.

Öyle ise insanın Halıkı sonsuz kudret sahibi olan Allah’tır ve kalıplara muhtaç olmayıp yoktan yaratmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...