"Vâhid-i Ehad olan Kadîr-i Ezelînin kalemiyle mektub olmazsa ve tabiata, esbaba mensup matbû ise, o vakit senin vücudundaki bir hüceyre-i bedenden tut..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Arabanın her bir parçası için bir kalıp olur ve o kalıp o parçayı basar. Mesela direksiyon simidini basan kalıp, direksiyon simidine uygun bir kalıptır. Bu kalıpla vites kolu basılamaz. Vites kolunu basan kalıpla da direksiyon simidi basılmaz. Her bir parça için mühendisler ayrı bir kalıp tasarlamıştır. Bu da arabanın parçaları adedince kalıpların ve tasarımların olmasını, bir tek arabanın üretilmesi için şehirler büyüklüğünde fabrikalar kurulmasını iktiza eder.

Aynen bunun gibi, şayet insanın yaratıcısının Allah olduğu kabul edilmez ise, aynı bu misaldeki gibi, onun bedeninde çalışan milyonlarca hücre ve azalar için ayrı ayrı milyonlarca kalıplar ve planlar gerekir. Akciğer için bir kalıp gerektiği gibi, kalp ve böbrek için de ayrı kalıpların olması iktiza eder ki, bir insanın varlık sahasına çıkması için dünya büyüklüğünde kalıp fabrikasının olması gerekir. Bu ise imkânsız bir şeydir. Annelerin rahimlerinde böyle bir kalıp yoktur.

Öyle ise insanın Halıkı sonsuz kudret sahibi olan Allah’tır ve kalıplara muhtaç olmayıp yoktan yaratmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...